Perge duvar resimleri: Roma İmparatorluk Dönemi'nden Geç Antik Dönem'in sonuna kadar
Wall paintings at Perge: From the Roman Imperial Period to the end of Late Antiquity
- Tez No: 875315
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM SEDEF ÇOKAY KEPÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışmada Perge'nin duvar resim uygulamalarının bir bütün olarak ele alınması amaçlanmıştır. Resimler, M.S. 2.-6. yüzyıllar arasını kapsayan bir dönemde, sur-içi ve sur-dışı mekanlarda karşımıza çıkar. Çalışma, Perge duvar resimlerinin yapım tekniklerini, kontekstlerini ve stil ile ikonografilerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu yolla kentteki resim geleneğinin Perge'nin ve yerel elitlerin kimliğindeki önemi, Romalılaşma sürecindeki yeri ve Geç Antik Dönem'de Hıristiyanlığın kabulüyle ortaya çıkan dönüşümlerden etkilenme biçimleri araştırılmaktadır. Çalışmanın bir diğer amacı, Perge duvar resimlerinin Anadolu'nun duvar resim uygulamaları tarihi içindeki yerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to study the wall paintings of Perge as a whole. These paintings cover the period between 2nd-6th centuries AD, and they appear in urban and extra-urban spaces. This study investigates the production techniques, contexts, as well as the styles and iconographies of Perge's wall paintings. It, therefore, surveys Perge's mural tradition's importance in the city's and its local elites' identities, its place in the process of Romanization, and how it responded to the transformations of Late Antiquity following the acceptance of Christianity. Another aim of the study is to locate the city's wall paintings to its place within the history of wall paintings in Anatolia.