Sürrealizm sanat akımında fantastik sanat imgeleri
Fantastic art images in surrealism
- Tez No: 875314
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜKÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
“Sürrealizm Sanat Akımında Fantastik Sanat İmgeleri”konulu tez çalışmasında, Sürrealizm sanat akımında yer alan fantastik sanata dair araştırmalar yapılmıştır. Araştırmada, sürrealizm sanat akımında o dönemin sanatçılarının eserlerine yansıttığı fantastik imgeler ve konular incelenmiştir. Sürrealizm sanat akımı ve fantastik sanat hakkında literatür araştırması yapılarak Rönesans döneminden itibaren incelenmiştir. Tez çalışmasında fantastik, gerçeküstücülük, mitoloji, sürrealizm konu başlıkları ve açıklamaları yer almaktadır. Birinci bölümde araştırmanın konusu ve sınırlılıkları belirlenmiştir. İkinci bölümde ise 20.yy. öncesi resim sanatında sürrealizm ve fantastik sanat imgeleri araştırılarak Rönesans dönemi ve romantizm dönemi baz alınmıştır. Üçüncü bölümde ise sürrealizm sanat akımında eserler üretmiş olan Sürrealist Giorgio De Chirico, Max Ernst, Salvador Dali, Leonora Carrington, Ernst Fuchs, Rudolf Hausner, Erich Brauer Frank Frazetta, Zdzislaw Beksinski ve Wayne Barlowe'nın adlı sanatçıların eserlerinde kullandığı kompozisyon, renk ve fantastik imgeler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise bu sanatçıların eserleri incelenerek modern çağ teknikleri kullanılarak fantastik çalışmalar yapılmıştır. Ortaya çıkan Fantastik konu ve imgelerin resim sanatına olumlu etkisi olacağı ümit edilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Fantastik, Sürrealizm, Sanat, İmge, Gerçeküstücülük
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Fantastic Art Images in the Surrealism Art Movement,”research has been conducted on the fantastic art within the Surrealism art movement. The study examines the fantastic images and themes reflected in the works of artists from that period within the Surrealism art movement. A literature review on the Surrealism art movement and fantastic art has been carried out, analyzing works from the Renaissance period onward. The thesis includes topics and explanations related to fantasy, surrealism, mythology, and the Surrealism art movement. The first chapter defines the subject and limitations of the research. In the second chapter, fantastic art images and surrealism in painting before the 20th century are investigated, focusing on the Renaissance and Romanticism periods. The third chapter examines the compositions, colors, and fantastic images used in the works of Surrealist artists such as Giorgio De Chirico, Max Ernst, Salvador Dali, Leonora Carrington, Ernst Fuchs, Rudolf Hausner, Erich Brauer, Frank Frazetta, Zdzislaw Beksinski, and Wayne Barlowe. The fourth chapter involves the analysis of these artists' works and the creation of fantastic works using modern techniques. It is hoped that the fantastic themes and images that emerge will have a positive impact on the art of painting. KEYWORDS: Fantasy, Surrealism, Art, Image, Surrealism