CIF esasına dayanan satış sözleşmelerinde tarafların yükümlülükleri
Duties of the parties in sale contracts based on CIF
- Tez No: 875327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN SEVİNÇ KUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, CIF terimi kapsamındaki satım sözleşmesinde tarafların yükümlülüklerini detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Nitekim, günümüzde uluslararası ticaretin kayda değer bir bölümünün genellikle mal satımına ilişkindir. Farklı ülkelerdeki farklı ve birbiri ile uyuşmayan hukuk kurallarına rağmen CIF teriminin seçildiği satım sözleşmelerinin yorumlanmasında yekneksaklık sağlanmaya çalışılmıştır. CIF de deniz yoluyla veya iç su yoluyla taşımanın kararlaştırıldığı uluslararası satış sözleşmelerinde yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Bu çalışmada CIF esasına dayanan satım sözleşmelerinde tarafların yükümlülükleri Incoterms® 2020 CIF terimi çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to analyze in detail the obligations of the parties to sell goods within the scope of the CIF terms. As a matter of fact, nowadays a tremendous part of international trade is commonly related to the sale of goods. Within the spite of the diverse and conflicting legal principles existence in the different countries, it has been attempted to achieve uniformity in the interpretation of sale contracts that have given place to the CIF trade term. CIF term is used to prevalent in international sales given place to sea or inland waterway transport. In this study, the duties of the parties in sale contracts based on CIF is examined within the scope of Incoterms® 2020 CIF trade term.