Gelişen iletişim teknolojileri ile ortaya çıkan yeni habercilik türleri ve gazeteciliğin geleceği
New types of journalism emerging with developing communication technologies and the future of journalism
- Tez No: 875347
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Haberleşme alanında uzun yıllar boyunca sürekli gelişme ve dönüşüm yaşanmıştır. Teknolojik gelişmeler ile beraber gazetecilik ya da haberleşme de aynı oranda değişim göstermiştir. Bu gelişmeler özellikle gazetecilik alanında ciddi değişikliklere neden olmuş ve böylelikle gazeteler önce basılı gazetelerin dışına çıkmış daha sonra ise haber okuyucularını tüketici konumundan üretici konumuna getirmiştir. Teknolojik gelişmeler sonucunda gazetecilik mesleği farklı türlerde anılmaya başlamıştır. Yeni gazetecilik türlerinin ortaya çıkması ile birlikte haberin üretimi, dağıtımı ve tüketimi değişmiş ve bulunduğu konumdan çok daha ileri taşınmıştır. Hali hazırda gelişmeye devam eden teknoloji ile yeni kavramlar ortaya çıkmaya devam etmektedir. Son zamanlarda ortaya çıkan Metaverse kavramı ile gazeteciliğin ne yöne gideceği merak konusu olmuştur. Yeni gelişmeler ile gazeteciliğin önemini azalıp azalmayacağının yanı sıra gazetecilik mesleğini yapay zekanın yapma olasılığı da merak konusu olmuştur. Bu çalışmada gazetecilik türleri ele alınmış, gazetecilik mesleğinin günümüzdeki durumu ve gelecekteki durumu incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada gazeteciliğin ortaya çıktığı andan itibaren gelişimi açıklandıktan sonra yeni gazetecilik türlerine yer verilmiş ve son olarak yeni gazetecilik türlerinin sektördeki durumunu ve kullanımını incelemek için nitel araştırma yöntemi kullanılarak bir araştırma yapılmıştır. Kartopu yöntemi ile rastgele belirlenen örneklem kapsamında gazetecilik yapan kişiler ile mülakat yapılmış ve yeni gazetecilik türleri ile gazeteciliğin gelecekteki durumu elde edilen veriler ile analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been continuous development and transformation in the field of communication for many years. Along with technological developments, journalism or communication has also changed at the same rate. These developments caused serious changes, especially in the field of journalism, and thus newspapers first went beyond printed newspapers and then turned news readers from consumers to producers. As a result of technological developments, the profession of journalism has begun to be referred to in different types. With the emergence of new types of journalism, the production, distribution and consumption of news has changed and moved much further than its current position. New concepts continue to emerge with technology that continues to develop. With the Metaverse concept that has emerged recently, it has been a matter of curiosity what direction journalism will take. In addition to whether the importance of journalism will decrease with new developments, the possibility of artificial intelligence performing the journalism profession has also been a matter of curiosity. In this study, the types of journalism were discussed and the current and future status of the journalism profession was tried to be examined. In the study, after explaining the development of journalism from the moment it emerged, new types of journalism were included and finally, a research was conducted using the qualitative research method to examine the situation and use of new types of journalism in the sector. Interviews were conducted with people working in journalism within the scope of a randomly determined sample using the snowball method, and new types of journalism and the future state of journalism were tried to be analyzed with the data obtained.