Farklı unilateral squat egzersizlerin biyomekanik açıdan karşılaştırılması
Biomechanical comparison of different unilateral squat exercises
- Tez No: 875348
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Bioengineering, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, unilateral squat egzersizleri sırasında ayak bileği, diz ve kalça eklemlerinde oluşan moment, açı, hareket aralığı ve reaksiyon kuvvetlerini araştırmaktır. Ayrıca çalışmamızda unilateral squat egzersizleri sırasında ayak tabanında oluşan plantar basınç değerleri ve dikey yer reaksiyon kuvvetleri de değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim gören 18-25 yaş aralığındaki 15 erkek gönüllü katılmıştır. Katılımcılardan altı farklı unilateral squat egzersizini (1-Makas adım çömelme [MAÇ], 2-Arka ayak yükseltilmiş çömelme [AAYÇ], 3-Askıda tek bacak çömelme [ATBÇ], 4-Tek bacak çömelme [TBÇ], 5-Tek bacak yana çömelme [TBYÇ], 6-Kutudan tek bacak geriye inerek çömelme [KTBGİÇ]) baskın ekstremiteleri basınç haritalama platformu üzerinde olacak şekilde yapmaları istenilmiştir. Katılımcılar egzersizler sırasında kendi vücut ağırlıklarının yaklaşık %11-12,5'una denk gelen halter ekipmanı taşımıştır. Egzersizler sırasında baskın bacakta oluşan kinematik veriler kamera görüntüleriyle, kinetik veriler ise basınç haritalama platformu aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmamızda her bir katılımcı altı farklı unilateral squat egzersizini 3 tekrarlı olarak yapmış ve her bir egzersize ait kinetik ve kinematik veriler bu üç tekrarın ortalaması alınarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the moment, angle, range of motion and reaction forces occurring in the ankle, knee and hip joints during unilateral squat exercises. In addition, in our study, plantar pressure values and vertical ground reaction forces occurring on the sole of the foot during unilateral squat exercises were also evaluated. Material and Methods: Fifteen male volunteers aged between 18-25, studying at the Faculty of Sport Sciences, participated in the study. Participants were asked to perform six different unilateral squat exercises (1-Split squat [SS], 2-Bulgarian split squat [BSS], 3-Trx single leg squat [TSLS], 4-Single leg squat [SLS], 5-Side squat [SDS], 6-Step down reverse squat [SDRS]) with their dominant extremities on the pressure mapping plate. Participants carried weightlifting equipment equivalent to approximately 11-12.5% of their body weight during the exercises. Kinematic data on the dominant leg during the exercises was obtained through camera images and kinetic data was obtained through the pressure mapping plate. In our research, each participant performed six different unilateral squat exercises in 3 repetitions and the kinetic and kinematic data of each exercise were calculated by taking the average of these three repetitions.