Bitkisel sıvı yağ tüketim tercihlerinin belirlenmesi: Tokat ili örneği
Determination of vegetable oil consumption preferences: The case of Tokat province
- Tez No: 875383
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİSTAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmada Tokat ili şehir merkezindeki tüketicilerin bitkisel sıvı yağ tüketim tercihlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla tüketicilerin tercih ettiği bitkisel sıvı yağ çeşitleri ve satın alırken önem verdiği faktörlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca bitkisel sıvı yağ tüketimi ile cinsiyet, eğitim, marka, fiyat, satın alma yeri tercihi ve gelir arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın ana materyali, Tokat ili kentsel alanda ikamet eden tüketicilerden anket yöntemi ile Şubat-Mart 2022 tarihinde elde edilen birincil veriler oluşturmaktadır. Örnek hacmi 271 olarak belirlenmiştir. Bitkisel sıvı yağ tüketimi ile ilgili birçok konu ve bunu etkileyen faktörler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı ki kare analizi ile test edilmiştir. Çalışmada ayrıca Likert ölçeği, yüzde ve çapraz tablolar kullanılmıştır. Tüketicilerin %85,6'sının ayçiçeği yağı, %62,0'sinin zeytinyağı ve %3,7'sinin mısırözü yağı tükettiği belirlenmiştir. Ayçiçeği yağı tüketen tüketicilerin en önemli tüketme nedenlerinin fiyat uygunluğu (%68,1), alışkanlık (%51,3) ve lezzetli olması (%38,4) olduğu saptanmıştır. Zeytinyağı tüketiminde en önemli tercih nedenleri sağlıklı olması (%83,3) ve lezzeti olmasıdır (%66,7). Bu araştırma bulguları sıvı yağ tüketimin tercihlerine ilişkin önemli bilgiler sunmakta ve bu alanda politika yapıcılar, üreticiler ve tüketiciler için değerli ipuçları sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the vegetable oil consumption preferences of consumers in the city center of Tokat. For this purpose, it was aimed to determine the types of vegetable oil preferred by consumers and the factors they attach importance to when purchasing. In addition, the relationships between vegetable oil consumption and gender, education, brand, price, place of purchase preference and income were examined. The main material of the study consists of primary data obtained from consumers residing in the urban area of Tokat province in February-March 2022 by survey method. The sample size was determined as 271. Chi-square analysis was used to test whether there is a significant difference between many issues related to vegetable oil consumption and the factors affecting it. Likert scale, percentage and cross tabulations were also used in the study. It was determined that 85.6% of the consumers consumed sunflower oil, 62.0% olive oil and 3.7% corn oil. The most important reasons for sunflower oil consumption were found to be affordability (68.1%), habit (51.3%) and taste (38.4%). The most important reasons for olive oil consumption were health (83.3%) and taste (66.7%). The findings of this study provide important information on oil consumption preferences and provide valuable clues for policy makers, producers and consumers in this field.