Managing a large-scale software product and process development project: A case study in the retail sector
Büyük ölçekli bir yazılım ürünü ve süreç geliştirme projesi yönetimi: Perakende sektöründe bir vaka çalışması
  1. Tez No: 875382
  2. Yazar: İREM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEROL BULKAN, PROF. DR. ÖZLEM ŞENVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Başarı, maalesef ki, proje yönetimi dünyasında vaat edilen bir olgu değil. Bu ifadeyi kanıtlayan pek çok tatmin edici olmayan istatistik bulunmakta. Bu noktada Agile manifesto, projelerin başarı düzeyini artırmak, ekipler ve paydaşlar için daha iyi bir çalışma ortamı yaratmak amacıyla yayınlanmıştır. Agile, günümüzün hızlı değişen ortamında çok önemli bir yaklaşımdır. Esnekliğe ve adaptasyona öncelik vererek projelerin gelişen ihtiyaçlara ve müşteri geri bildirimlerine uyum sağlamasına olanak tanır. Agile prensipler ve uygulamalar konusunda derin bir anlayışa sahip olan ekip üyeleri, karmaşık projelerin dinamik doğasını yönlendirmek için daha donanımlıdır. Bir proje ekibi içindeki memnuniyet, aynı zamanda iş başarısının kritik bir itici gücüdür çünkü projeleri başarılı bir şekilde tamamlamaya iten işbirlikçi ve motive bir ortamı teşvik eder. Memnun bir ekip aynı zamanda daha yenilikçidir, daha ileri gitmeye isteklidir, zorluklar karşısında dirençlidir ve bu da toplu olarak proje hedeflerinin karşılanmasına veya aşılmasına katkıda bulunur. Bu nedenle, mutlu ve uyumlu bir ekip, projelerinin genel verimliliğini ve etkinliğini desteklediğinden, ekip memnuniyeti ile proje başarısı arasındaki ilişki güçlüdür ve sonuçta kurumsal büyümeyi ve müşteri memnuniyetini artırır. Bu tez çalışması, ekip üyelerinin memnuniyet düzeyleri ile Agile bilgi seviyeleri ve ürün geliştirme yolculuklarında Scrum çerçevesini uygulamaları düzeyi arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmak için yapılandırılmıştır. Çünkü eğer öyleyse, ekip üyelerinin Agile bilgilerini geliştirmek ve Agile zihniyetini ürün geliştirme süreçlerinde uyguladıklarından emin olmak, onların memnuniyetlerini artıracak ve sonuçta iş başarısı üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Bu noktadan hareketle, bir perakende firmasında büyük ölçekli yeni yazılım ürünleri geliştiren Scrum ekibi üyeleriyle bir anket çalışması yapılmıştır. Ayrıca anlamsal içerik analizi sunulmuş ve Scrum takımlarından alınan öneriler kategorize edilmiştir. Son olarak hipotez testleri ve içerik analizi sonuçları birlikte yorumlanmıştır. Bu çalışmanın sonunda, Agile bilgi seviyesi & memnuniyet ile Agile uygulama & memnuniyet arasında bir ilişki tanımlamak için anlamlı bir kanıt bulunmadığı tespit edildi. Buradan hareketle, sadece kurumlarda Agile dönüşümleri gerçekleştirmek ekiplerin memnuniyet oranlarını artırmayacaktır. Ekiplere tatmin edici çalışma ortamları sağlamak için ek aksiyonların alınması gerekmektedir. Bu aksiyonların uygulanması aşamasında ise, içerik analizinden hareketle öncelikler belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
Success is unfortunately not promised in the project management world. There are many dissatisfactory statistics proving this statement. In order to increase the success level of projects and create a better working environment for teams and stakeholders, Agile manifesto is proposed. Agile is a crucial approach in today's fast-paced environment. It prioritizes flexibility and adaptation, allowing projects to adjust to evolving needs and customer feedback. Team members who possess a deep understanding of Agile principles and practices are better equipped to navigate the dynamic nature of complex projects. Satisfaction within a project team is also a critical driver of business success, as it fosters a collaborative and motivated environment that propels projects towards successful completion. A satisfied team is also more innovative, willing to go the extra mile, and resilient in the face of challenges, which collectively contribute to meeting or exceeding project goals. Thus, the correlation between team satisfaction and project success is strong, as a content and cohesive team underpins the overall efficiency and effectiveness of projects, ultimately driving organizational growth and client satisfaction. This thesis study is structured to find if there is a relationship between team members' satisfaction level with their Agile knowledge and applying Scrum framework in their product development journey. Because if so, improving team members' Agile knowledge and being sure that they apply Agile mindset in their product development processes are going to improve their satisfaction and finally have a positive impact on business success. From this standpoint, a survey study is conducted with Scrum team members which develop large-scale new software products in a retail company. In addition, a semantic content analysis is presented, and the suggestions received from scrum teams are categorized. Finally, outcomes of hypothesis tests and content analysis is interpreted together. It was found that there is not significant evidence to define a relationship between Agile Know-How & Satisfaction and Agile Application & Satisfaction. This can be concluded as, only conducting Agile transformations within the enterprises is not going to improve their teams' satisfaction rates. Additional actions need to be taken in order to provide satisfactory environments for teams. During the implementation phase of these actions, priorities can be determined based on the content analysis.