Bulancak Pazarsuyu deresinde iyon kromatografi ile mevsimsel olarak eşzamanlı anyon-katyon tayinleri
Seasonal simultaneous anion-cation determinations in Bulancak Pazarsuyu stream by ion chromatography
- Tez No: 875384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Bulancak ilçesi Pazarsuyu Deresi boyunca belirlenen 5 farklı istasyondan düzenli aralıklarla mevsimsel (ilkbahar ve yaz) olarak 6 ay boyunca su numuneleri toplanmıştır. Su numunelerinin içerisinde yaygın olarak bulunması muhtemel olan bazı anyon (florür, klorür, bromür, nitrit, nitrat, fosfat ve sülfat) ve katyonların (lityum, sodyum, amonyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum) iyon kromatografi sisteminde eş zamanlı olarak hızlı, doğru, hassas ve ekonomik tayinleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water samples were collected from 5 different stations in Bulancak district Pazarsuyu Creek at regular intervals for 6 months seasonally (spring and summer). In this study, water samples were collected seasonally (spring and summer) for 6 months at regular intervals from 5 different stations along the Pazarsuyu Stream in Bulancak. Some common anions (fluoride, chloride, bromide, nitrite, nitrate, phosphate and sulfate) and cations (lithium, sodium, ammonium, potassium, magnesium and calcium) in water samples were determined simultaneously in ion chromatography system in a fast, accurate, sensitive and economical manner.