DNS saldırı türlerinin incelenmesi ve savunma önerileri
Investigation types of DNS attack and defense recommendations
- Tez No: 875408
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
DNS (Domain Name System), ip adreslerini alan adlarına ve alan adlarını ip adreslerine çeviren servistir. Bu sayede istenilen web adresinin veya sunucunun bulunması kolaylaşır. DNS sistemi internetin ilk zamanlarında tasarlandığından çok eski bir protokole sahiptir. Bu da DNS protokolünü zayıf ve savunmasız yapmaktadır. Bundan dolayı saldırganların en fazla saldırı gerçekleştirdiği protokollerin başında gelmektedir. Bu tez çalışmasında DNS ve çalışma sistemi hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek, siber saldırı türleri içerisinde DNS sistemine yönelik yapılan saldırılar incelenmiş olup önerilen savunma biçimleri açıklanmıştır. DNS saldırı türlerinden DNS Hijacking (DNS Ele Geçirme) ve 4 alt yöntemi ile gerçekleştirilen saldırıları önlemek için“redirectDNS”isimli bir yazılım geliştirilmiş ve bu yazılımı tamamlamak üzere“changeDNS”isimli bir protokol önerilmiştir.“redirectDNS”scriptinde güvenlik duvarı üzerinden gelen DNS sorguları incelenmiş ve yetkili olmayan sunuculardan yapılan sorgular yetkili sunuculara yönlendirilmiştir. Ayrıca paket incelemesi sırasında sunucuda gerçekleşen yük miktarı ve işlemci gücü ihtiyacını azaltmak için önerilen“changeDNS”protokolü açıklanmıştır. Tasarlanan“redirectDNS”yazılımını test etmek için kurumsal bir sanal ağ laboratuvarı oluşturulmuştur. Test sonucuna göre yerel ağdan dış ağa yapılan sahte DNS sorgularını başarılı bir şekilde önlediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
DNS (Domain Name System) is a service that resolves IP addresses to domain names and domain names to IP addresses. This makes it easier to find the desired web address or server. Since the DNS system was designed in the early days of the internet, it has a very old protocol. This makes the DNS protocol weak and vulnerable. Therefore, it is one of the protocols that attackers perform the most attacks. In this thesis, detailed information about DNS and working system is given and the attacks against DNS system in cyber attack types are examined and the proposed defenses are explained. In order to prevent attacks with DNS Hijacking and 4 sub-methods, a software called“redirectDNS”has been developed and a protocol called“changeDNS”has been proposed to complete this software. In the“redirectDNS”script, DNS queries from the firewall are examined and queries made from non-authorized servers are forwarded to authorized servers. In addition, the proposed“changeDNS”protocol has been explained to reduce the amount of load and processing power required on the server during the packet inspection. An enterprise virtual network laboratory was created to test the designed“redirectDNS”software. According to the test result, it has been shown to successfully prevent spoofed DNS queries from the local network to the external network.