Ebeveynlerin human papilloma virüs (HPV)aşısı hakkındaki bilgi,tutum ve inançlarının değerlendirilmesi
Evaluation of parents' knowledge, attitudes and beliefs about human papilloma virus (HPV) vaccine
- Tez No: 875409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Daha sonra doldurulacaktır.Giriş: Human Papilloma Virüsü (HPV), küresel olarak cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur ve enfeksiyonların önemli bir kısmı çeşitli kanser türlerine yol açmaktadır. HPV aşısının kullanıma sunulması ile bu kanserlere karşı mücadelede güçlü bir araç sağlamıştır. Bununla birlikte, bu tıbbi ilerlemenin başarısı halkın aşı yapma isteğine bağlıdır; bu istek büyük ölçüde ebeveynlerin rızası ile şekillenir. Bu çalışma ile ebeveynlerin HPV aşısına yönelik mevcut algısını belirleyerek kadın sağlığı ve toplum sağlığına katkı sağlanması planlanmıştır. Amaç:10-18 yaş arası kız çocuğuna sahip ebeveynlerin HPV aşısı hakkındaki bilgi, tutum ve inançlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırma kesitsel tanımlayıcı tipte olup, araştırmanın evrenin Eskişehir Odunpazarı ilçe merkezindeki Örnek Aile Sağlığı Merkezine başvuran 10-18 yaş arasında kız çocuğuna sahip 450 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü“Evrendeki Birey Sayısı Bilinen Örneklem Genişliği Formülü”kullanılarak 207 olarak bulunmuştur. Araştırmanın verileri ilgili literatür doğrultusunda araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analiz aşamasında IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde iki grubun karşılaştırılmasında verilerin normal dağılması durumunda independent samplest test, verilerin normal dağılmaması halinde Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. İkiden fazla kategorili değişkenler için verilerin normal dağılması durumunda One-Way Analysis Of Variance (ANOVA), verilerin normal dağılmaması halinde Kruskal Wallis H Testi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya dâhil olan ebeveynlerin, %94.0'ı kadın, %6.0'ı erkek olup yaş ortalamasının 49.26±12,45 olduğu ve %86,9'ünün evli, %13.1'inin bekar olduğu belirlenmiştir. Araştırma grubunun, %23,6'si bir, %48,3'ü iki ve %28,1'i üç ve üzeri çocuğa sahiptir. Kız çocuğu sayısı incelendiğinde; %52,6'sının bir kız çocuğuna, %38,6'sının iki kız çocuğuna ve %8,8'inin üç ve üzeri kız çocuğuna sahip olduğu belirlenmiştir. HPV aşısı hakkında yeterli bilgiye sahip olma durumları incelendiğinde; katılımcıların %40'ı aşıyı daha önce duymuş yeterli bilgiye sahip olduğunu ifade ederken %60'ı HPV aşısını daha önce duymamış ve aşı hakkındaki bilgilerinin yeterli olmadığını bildirmiştir. Ebeveynlerin büyük çoğunluğunun %96,1'inin HPV aşısı olmadığı görülmüştür. Araştırma grubunun kız çocuklarına HPV aşısı yaptırma oranı ise %2,5'tir.Araştırmaya katılan ebeveynlerin %91,8'i HPV ve HPV aşısı hakkında eğitim almak istediğini belirtmiştir. KHATİÖ“zararlar, engeller, etkiler ve belirsizlik”alt boyut puan ortalamaları sırasıyla“14,4±3,52, 8.36±1.97, 3.88±1.68, 4.88±1.14”dir. Cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çocuk sayısı ve Sağlık Bakanlığı aşı takviminde yer alan aşıları çocuğuna/ çocuklarına yaptırma durumu, daha önce HPV aşısı olma durumu ile KHATİÖ toplam puan ve alt boyutları puan ortalamaları açısından istatistik olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. (p>,005).
Özet (Çeviri)
Introduction: Human Papilloma Virus (HPV) is the most common sexually transmitted infection globally, and a significant portion of infections lead to various types of cancer. The introduction of the HPV vaccine has provided a powerful tool in the fight against these cancers. However, the success of this medical advance depends on the public's willingness to vaccinate; This desire is largely shaped by the consent of the parents. This study examines parents' multifaceted perspectives regarding the HPV vaccine. It evaluates their level of knowledge about the virus and the vaccine, their attitudes towards the vaccine, and their beliefs that affect their decision-making processes. The research was planned to contribute to women's health and public health by revealing parents' current perception of the HPV vaccine. Aim: It was aimed to evaluate the knowledge, attitudes and beliefs about the HPV vaccine of parents of girls aged 10-18. Material and Methods: The research is a cross-sectional descriptive type, and the population of the research consists of 450 parents with daughters between the ages of 10- 18 who applied to the Örnek Family Health Center in Eskişehir Odunpazarı district center. The sample size of the research was found to be 207 by using the“Sampling Width Formula for the Known Number of Individuals in the Universe”. The data of the research was collected with a survey form prepared by the researchers in line with the relevant literature.During the analysis phase of the data obtained from the research, it was evaluated in the IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp.,Armonk, New York, USA) statistical package program. In the analysis of the data, when comparing the two groups, the independent samples test was used if the data were normally distributed, and the Mann Whitney U Test was used if the data was not normally distributed. For variables with more than two categories, one-way analysis of variance (ANOVA) was vii applied if the data was normally distributed, and Kruskal Wallis H Test was applied if the data was not normally distributed. Results: Of the parents included in the study, 94.0% were female and 6.0% were male, the average age was 49.26±12.45, and 86.9% were married and 13.1% were single. 23.6% of the research group was single, 48.3% have two and 28.1% have three or more children. When the number of girls is examined; It was determined that 52.6% had one daughter, 38.6% had two daughters, and 8.8% had three or more daughters.When examining whether they have sufficient knowledge about the HPV vaccine; While 40% of the participants stated that they had heard of the vaccine before andhad sufficient knowledge, 60% of them had not heard of the HPV vaccine before and reported that their knowledge about the vaccine was not sufficient. It was observed that the majority of the parents, 96.1%, did not have the HPV vaccine. The rate of HPV vaccination for girls in the research group is 2.5%. 91.8% of the parents participating in the research stated that they wanted to receive education about HPV and the HPV vaccine. KHATİÖ“harms, obstacles, effects and uncertainty”sub-dimension mean scores are“14.4±3.52, 8.36±1.97, 3.88±1.68, 4.88±1.14”, respectively. There was no statistically significant difference in terms of gender, marital status, educational status, number of children, whether their child/children had received the vaccines in the Ministry of Health vaccination calendar, previous HPV vaccination status, and the mean scores of the KHATİÖ total score and its subscales. (p>.005).