Kilolu bireylerde aralıklı oruç diyeti ile akdeniz diyetinin etkinliğinin karşılaştırılması
With an intermittent fasting diet in overweight individuals comparing the effectiveness of themediterranean diet
- Tez No: 875422
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI BARLA DEMİRKOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kontrolsüz beslenme ve obezite görülme sıklığı artmaktadır. Obezite, insan yaşamında çok ciddi olumsuz etkilere sahip olan, kronik tıbbi bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından kontrollü bir şekilde önlem alınması ve obezitenin önüne geçilmesi öngörülmektedir. Bu sebeple, obez kişilerin beslenme alışkanlıklarının ciddi ve doğru bir şekilde düzenlenmesi ve beslenme tercihlerinin değiştirilmesi oldukça önemlidir. Çalışanın amacı 'Kilolu Bireylerde Aralıklı Oruç Diyeti İle Akdeniz Diyetinin Ağırlık Kaybı Üzerine Etkisi'ni araştırmaktır. Bu doğrultuda kilolu 50 yetişkin kişiye 8 hafta boyunca Aralıklı Oruç Diyeti ve Akdeniz Diyeti uygulanmıştır. Çalışmaya katılanların %52'sini erkekler (n:26), %48'ini (n:24) kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan aralıklı oruç diyeti grubunda olan kişilerin“Vücut Ağırlığı (kg)”, BKİ değerleri ve Bel/Kalça oranları başlangıç – 1. ay – 2. ay ölçüm değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The incidence of uncontrolled nutrition and obesity is increasing in Turkey, as in the rest of the world. Obesity is a chronic medical disease that has serious negative effects on human life. It is envisaged by the World Health Organization (WHO) to take controlled measures and prevent obesity. For this reason, it is very important to seriously and correctly regulate the nutritional habits of obese people and change their nutritional preferences. The purpose of the employee is to investigate 'The Effect of Intermittent Fasting Diet and Mediterranean Diet on Weight Loss in Overweight Individuals'. In this regard, Intermittent Fasting Diet and Mediterranean Diet were applied to 50 overweight adults for 8 weeks. 52% of the participants in the study were men (n: 26) and 48% (n: 24) were women. It was found that there was a statistically significant difference between the“Body Weight (kg)”, BMI values and Waist/Hip ratio measurement values of the people in the intermittent fasting diet group who participated in the research.