Depremde zarar gören yapıların tespitini ve yapı taşıyıcı birimlerinin verilerini anlık kontrol eden bilgi sistemi
Information system for detection of earthquake-damaged structures and instant control of data of building carrier units
- Tez No: 875463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ŞİŞECİ ÇEŞMELİ, DOÇ. DR. CAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Üzerinde yaşamış olduğumuz yer kürenin oluşumundan günümüze dek her geçen gün hareketliliği devam etmektedir. Bu hareketlilik sonucunda meydana gelen depremler çeşitli yaralanmalara, can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Karşı konulamayan veya durdurulamayan bu afet türü ile alınan tedbirler yardımıyla karşılaşılacak can ve mal kayıpları minimize edilmeye çalışılmaktadır. Deprem öncesi yapı taşıyıcı birimlerinde meydana gelebilecek bozulmalar nedeniyle deprem anında yapı dayanıksız hale gelebilmekte ve deprem esnasında yapının depreme karşı zafiyet göstermesine neden olmaktadır. Bu nedenle yapı birimlerinin sürekli takibi ve gözlemlenmesi büyük önem taşımaktadır. Depremle mücadele kapsamında literatürde birçok çalışmanın yapılmasının yanı sıra yeni çalışmaların gerçekleştirilmesi elzemdir. Deprem öncesi gözlem kadar deprem sonrası zarar gören yapıların tespiti, enkaz altında kalan insanlara yapılacak olan ilk yardım ve kurtarma çalışmaları için önemli bir yer tutmaktadır. Literatürde yapı sağlığı üzerine yüksek irtifalı binalarda çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiş, binaların titreşim hareketleri incelenerek sonuçlar elde edilmiştir. Gerçekleştirilen çalışma ile yapı prototipi oluşturulmuş, prototip içerisine yerleştirilen devre düzeneğinden Raspberry Pi ve sensörler aracılığı ile değerler alınmıştır. Voltaj ve eksen sensörlerinden alınan veriler ile ana bilgisayardaki veri tablosu anlık olarak güncellenmiştir. Böylelikle yapı bütünlüğü bozulması ve deprem sonrası olası bina yıkılma durumunda ana bilgisayarda oluşturulan arayüzde prototip verileri son kullanıcının analiz ve raporlamasına sunacak bir“Yapı Hasar Tespiti ve Deprem Sonrası Yönetim Bilgi Sistemi”geliştirilmiştir. Bu Bilgi Sistemi sayesinde yaşanabilecek deprem öncesi yapı bütünlüğünün anlık olarak takibinin ve yaşanılabilecek deprem sonrası hasar gören yapıların anlık tespitinin yapılarak gerekli birimlerin ivedi bir şekilde müdahale edebilmeleri hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the formation of the earth on which we live, it continues to move day by day until today. Earthquakes that occur as a result of this mobility cause various injuries, and loss of life and property. With this type of disaster that cannot be resisted or stopped, it is tried to minimize the loss of life and property to be encountered with the help of the measures taken. Due to the deterioration that may occur in the structural units of the building before the earthquake, the structure may become unstable at the time of the earthquake and cause the structure to show weakness against the earthquake during the earthquake. For this reason, continuous monitoring and observation of building units is of great importance. Within the scope of combating earthquakes, it is essential to carry out new studies as well as many studies in the literature. Detection of damaged structures after the earthquake, as well as pre-earthquake observation, has an important place for first aid and rescue operations to be carried out for people trapped under the rubble. In the literature, various studies on building health have been carried out in high-altitude buildings and results have been obtained by examining the vibration motions of the buildings. With the realized study, the structure prototype was created, and values were taken from the circuit assembly placed in the prototype via Raspberry Pi and sensors. With the data received from voltage and axis sensors, the data table in the main computer was updated instantly. As a result, a 'Building Damage Detection and Post-Earthquake Management Information System' has been developed, which will present prototype data from the main computer interface to the end-user for analysis and reporting in the event of potential building integrity compromise and possible building collapse after an earthquake. Through this Information System, real-time monitoring of pre-earthquake building integrity and instantaneous identification of earthquake-damaged structures are aimed, enabling prompt intervention by the necessary units.