Ekonomik yaklaşım ilkesi çerçevesinde hesap ve muhasebe hilesinin araştırılması ve cezalandırılması süreci: Karşılaştırmalı analiz
The process of investigating and penalizing account and accounting fraud within the framework of the economic approach principle: A comparative analysis
  1. Tez No: 875466
  2. Yazar: ÖZDEN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE NUR BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Devletin üstlendiği kamu hizmetlerinin kaynağını oluşturan vergi gelirlerinin tam ve zamanında tahsili etkin ve düzenli işleyen muhasebe ve vergi sistemine bağlıdır. Vergi sisteminin sağlıklı ve güvenilir şekilde işlemesi vergilendirmeye esas faaliyetlerin vergi mevzuatına göre kayıtlara alınması, saklanması ve ibrazı istenilen belgelerin defter ve kayıtlar ile uyumlu olması ve birbirini doğrulayacak şekilde muhasebe sistemine aktarılmasıyla mümkün olacaktır. Etkin ve tutarlı işleyen kayıt ve belge düzeni, Anayasanın 73. maddesinde düzenlenen vergi ödevinin adalet, eşitlik ve mali güç ilkelerinin eş zamanlı gerçekleştirilmesinde ve maliye politikasının ekonomik ve sosyal amaçlarına ulaşmasında başarıyı etkileyecek güce sahiptir. Ekonomik yaklaşımın amaçsal yorum yönteminden hareketle korunan hukuki değerin, sistematik yorum yönteminden hareketle de hesap ve muhasebe hilesi suçunun hareketlerinin Vergi Usul Kanunu ve diğer vergi kanunları ile ikincil düzenlemelerindeki defter, belge ve kayıt düzenine ilişkin kurallar çerçevesinde belirlenmesi ve ispatı mümkün olabilecektir. Ekonomik yaklaşımın ve hesap ve muhasebe hilesinin kanunda açık bir şekilde düzenlenmesi halinde vergi yükümlülerinin vergiye uyumunun sağlanması ve vergi kayıp ve kaçaklarının önlenerek mali güç, genellik, eşitlik, adalet ilkelerinin gerçekleştirilmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The full and timely collection of tax revenues, which constitute the source of public services undertaken by the state, depends on an effective and regularly functioning accounting and tax system. A sound and reliable tax system is contingent upon the recording of activities subject to taxation in accordance with the tax legislation, and the retention and submission of documents in a manner that is compatible with the books and records and transferred to the accounting system in a way to verify each other. An effective and consistently functioning record and document order has the potential to simultaneously fulfill the principles of justice, equality, and fiscal power of the tax duty regulated in Article 73 of the Constitution and to enhance the success of fiscal policy in achieving its economic and social objectives. The purposive interpretation method of the economic approach allows for the determination and proof of the legal value protected. The systematic interpretation method enables the determination and proof of the actions of the account and accounting fraud offense within the framework of the rules regarding the order of books, documents, and records in the Tax Procedure Law and other tax laws and secondary regulations. In determining the acts that constitute the offense of account and accounting fraud, it is necessary to consider the provisions of tax laws and accounting regulations. In establishing the criteria for determining the acts that constitute account and accounting fraud, it is essential to consider the stipulations set forth in tax laws and accounting regulations.