Influencer pazarlamanın özel gün indirimlerinde kullanımına ilişkin bir inceleme: Black Friday örneği
An examination on the use of influencer marketing on special day discounts: Black Friday example
- Tez No: 875472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA TURANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde dijitalleşme oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Dijitalleşmenin yaşamın çeşitli alanlarında kalıcı dönüşümler yarattığı açıkça görülmektedir. Dijitalleşmenin hızlı gelişimiyle birlikte reklam ve tanıtım alanlarında önemli değişiklikler yaşanmış ve sosyal medyada firmalara yeni pazarlama fırsatları sunulmuştur. Dijitalleşmenin etkisiyle sosyal medyada yaşanan dönüşümü ele alan bu araştırmada, özellikle Black Friday döneminde markaların influencer pazarlamadan nasıl faydalandıklarının, influencerlar ile nasıl iş birlikleri gerçekleştirdiklerinin ve bu iş birliklerinin sonucunda influencerların nasıl içerikler paylaştıklarının anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında literatür bölümünde dijital pazarlama, influencer pazarlama ve özel gün kavramları ele alınmıştır. Araştırma bölümünde ise belirlenen dokuz influencerın 20-26 Kasım 2023 tarihleri arasında yaptıkları sponsorlu Instagram paylaşımları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Toplamda 217 sponsorlu paylaşımdan 133'ü Black Friday dönemiyle ilişkilendirilmiştir. İçerik analizi kapsamında dokuz alt kategori belirlenmiş ve bu kategorilere göre kodlama cetveli oluşturulmuştur. Sonuçlar, influencerların Black Friday tanıtımlarının özellikle Salı-Cuma günleri arasında yoğunlaştığını, Cuma gününün en fazla paylaşım yapılan gün olduğunu ve Instagram'da hikâye formatının en yaygın kullanılan format olduğunu göstermektedir. Ayrıca, belirlenen dönemde en fazla kozmetik ürünlerin tanıtıldığı ve harekete geçirici mesajların en fazla Cuma günü kullanıldığı saptanmıştır. Influencerlar bu dönemde etkileşim unsurlarından özellikle link yönlendirmelerini kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
Today, digitalization has become a very important issue. It is clear that digitalization has created permanent transformations in various areas of life. With the rapid development of digitalization, significant changes have occurred in the fields of advertising and promotion, and new marketing opportunities have been offered to companies on social media. This study, which investigates the transformation in social media with the impact of digitalization, aims to understand how brands benefit from influencer marketing, how they collaborate with influencers, and what kind of content influencers share as a result of these collaborations, especially during Black Friday. Within the scope of the study, the concepts of digital marketing, influencer marketing and special days are discussed in the literature section. In the research section, the sponsored Instagram posts of nine selected influencers between November 20-26, 2023, were analyzed using content analysis methodology. Out of a total of 217 sponsored posts, 133 were associated with the Black Friday period. Within the scope of content analysis, nine subcategories were identified and a coding chart was created according to these categories. The results show that influencers' Black Friday promotions were especially concentrated between Tuesday and Friday, with Friday being the day with the most posts, and the story format was the most widely used format on Instagram. In addition, during the period, it was found that cosmetic products were promoted the most and calls to action were used the most on Friday. During this period, influencers predominantly used link redirections as interaction elements.