Moda tasarımında tematik kolajın kullanılmasına ilişkin bir araştırma
A study on the use of thematic collage in fashion design
- Tez No: 875478
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÇİLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Moda, sürekli değişen bir olgu olarak sosyal, kültürel, ekonomik ve psikolojik alanlarda geniş etkisi olan bir süreçtir. Moda tasarımı, bu olgunun somut ürünlere dönüştürülmesini sağlamaktadır. Moda tasarımı eğitimi ise bu yaratıcı süreçlerin öğrencilere aktarılmasını ve moda sektöründe başarılı olmaları için gerekli becerileri kazandırmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, tematik kolaj tekniğinin moda tasarımı eğitiminde nasıl kullanılabileceği ve öğrencilere nasıl katkı sağlayabileceği incelenmiştir. Üniversitelerde moda tasarımı eğitimi, Temel Tasarım dersiyle başlayıp çeşitli uygulamalı moda atölyeleriyle pekiştirilmektedir. Tasarım süreci sadece yaratma ile sınırlı olmayıp, iletişim ve sunumla devam etmektedir. Tasarımcıların sadece tasarımı yapmaları yeterli değildir; etkili bir şekilde sunmaları ve anlatabilmeleri de gerekmektedir. Tematik kolaj, bu aşamalarda öğrencilere yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın amacı, moda tasarımı lisans programındaki son sınıf öğrencilerinin koleksiyon hazırlamayı içeren proje dersi kapsamında tematik kolaj uygulaması yapmalarını sağlamak ve görüşlerini betimsel değerlendirme yoluyla belirlemektir. Tematik kolaj, yaratıcılık ve farkındalık kazandırmak için etkili bir araç olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü'nde bahar yarıyılında eğitim gören 4. sınıf öğrencileridir. Eylem araştırması olarak yürütülen bu çalışmada, öğrencilere gerekli bilgiler ve etkinlik yönergesi verilmiş, tematik kolaj çalışmalarını değerlendirmek için tasarım tanımlama formu kullanılmıştır. Araştırma sürecinde, öğrenciler 5 hafta boyunca çevrimiçi olarak içerik hazırlama, yönlendirme ve değerlendirmelere katılmış ve tasarımlarını tematik kolaj çalışması ile sunmuşlardır. Sunum sırasında yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılarak öğrencilerin deneyimleri ve görüşleri alınmıştır. Veriler, betimsel değerlendirme ile incelenmiş ve tematik kolajın moda tasarımı eğitimindeki etkileri belirlenmiştir. Sonuçlar, tematik kolajın yaratıcılığı ve farkındalığı artırdığını, öğrencilerin tasarım süreçlerini daha iyi anlamalarına ve tasarımlarını daha etkili bir şekilde sunmalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, tematik kolaj, öğrencilerin tasarım fikirlerini görsel olarak ifade etmelerine ve tasarım süreçlerini daha yaratıcı ve farkındalıkla yönetmelerine katkıda bulunmuştur. Bu çalışma, moda tasarımı eğitiminin geliştirilmesine yönelik önemli bulgular sunmakta ve gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır. Tematik kolajın Moda Tasarımı eğitiminde kullanımı, tasarımcı-kullanıcı ilişkisinin anlaşılmasına katkı sağlaması, öğrencilere yaratıcı düşünme, tasarım farkındalığı, etkili sunum ve savunma becerileri kazandırma açısından önemli bulunmaktadır. Bu araştırma, tematik kolajın moda tasarımı eğitimindeki rolünü ve etkilerini ortaya koyarak, moda tasarımı öğrencileri ve eğitmenleri için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fashion is a constantly evolving phenomenon with broad impacts on social, cultural, economic, and psychological domains. Fashion design transforms this phenomenon into tangible products. Fashion design education aims to impart these creative processes to students and equip them with the necessary skills to succeed in the fashion industry. This study examines how thematic collage techniques can be used in fashion design education and their potential contributions to students. Fashion design education at universities begins with Basic Design courses and is reinforced through various applied fashion workshops. The design process extends beyond creation to encompass communication and presentation. Designers not only need to create designs but also effectively present and communicate them. Thematic collage is seen as a tool to assist students in these crucial stages and enhance their design awareness. The aim of this research is to facilitate thematic collage exercises among final-year students in a fashion design program focusing on collection preparation projects and to assess their perspectives through descriptive evaluation. Thematic collage is evaluated as an effective tool for fostering creativity and awareness. The study group comprises fourth-year students from the Fashion Design Department of Ankara Hacı Bayram Veli University during the spring semester. In this action research, students were provided with necessary information and activity guidelines, and a design description form was used to evaluate their thematic collage work. Throughout the research process, students participated in online content creation, guidance, and evaluations over a period of five weeks, presenting their designs through thematic collage. Semi-structured interview questions were used during presentations to gather students' experiences and opinions. Data were analyzed descriptively to understand the impact of thematic collage on fashion design education. Results indicate that thematic collage enhances creativity and awareness, helps students better understand the design process, and enables them to present their designs more effectively. Additionally, thematic collage contributes to visually expressing students' design ideas and managing the design process with greater creativity and awareness. This study provides significant findings for the advancement of fashion design education and establishes a foundation for future research. The use of thematic collage in fashion design education is considered important for fostering understanding in designer-user relationships, promoting creative thinking and design awareness, and developing effective presentation and defense skills among students and educators in the field of fashion design.