Evcil hayvan pansiyonlarında barındırılan köpeklerde Canine parvovırus enfeksiyonunun virolojik araştırılması
Virological investigation of canine parvovirus infection in dogs housed in pet boarding houses
  1. Tez No: 875479
  2. Yazar: AHMET ARVASİ GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Viroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Canine parvovirus (CPV) enfeksiyonu, dünya genelinde sıkça görülen bir hastalıktır ve özellikle 4-8 haftalık köpek yavrularında yüksek morbidite ve mortalite oranına sahiptir. Bu araştırmada, evcil hayvan pansiyonlarında gastroenterit tablosu gösteren köpeklerde parvovirus enfeksiyonunun varlığının ve yaygınlığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada söz konusu enfeksiyona karşı aşılanmış/aşılanmamış farklı ırk, cinsiyet ve yaş da bulunan 6 ay yaştan büyük 188 köpekten dışkı örneklemesi yapıldı. Toplanan dışkı numuneleri CPV antijen (Ag) varlığı yönünden direkt Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi kullanılarak kontrol edildi. Yapılan analizler sonucunda, toplanan örneklerin %18,62'inde (35/188) canine parvovirus antijen varlığı tespit edildi. Cinsiyet bazında ve farklı yaş gruplarında belirlenen antijen pozitiflik oranları arasındaki farklılığın istatistiksel olarak önemsiz (P˃0.05) olduğu görüldü. Bu araştırma sonucunda evcil hayvan pansiyonlarında barındırılan köpeklerde CPV enfeksiyonunun varlığı/yaygınlığı virolojik olarak ortaya koyulmuştur. Bu bulgular, evcil hayvan pansiyonlarında köpeklerde parvovirüs enfeksiyonunun koruyucu önlemlere rağmen hala önemli bir sağlık riski olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Canine parvovirus (CPV) infection is a common disease worldwide, particularly affecting puppies aged 4-8 weeks with high morbidity and mortality rates. This study aimed to determine the presence and prevalence of parvovirus infection in dogs displaying gastroenteritis symptoms in pet boarding facilities. Fecal samples were collected from 188 dogs older than 6 months, of various breeds, genders, and ages, some of which were vaccinated against the infection while others were not. The collected fecal samples were tested for the presence of CPV antigen using the direct Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. The analysis revealed that 18.62% (35/188) of the samples tested positive for canine parvovirus antigen. The difference in antigen positivity rates between genders and different age groups was found to be statistically insignificant (P˃0.05). This study virologically demonstrated the presence and prevalence of CPV infection in dogs housed in pet boarding facilities. These findings indicate that parvovirus infection remains a significant health risk for dogs in pet boarding facilities despite preventive measures.