Sağlık turizmi politika yapıcı, uygulayıcı ve akademisyenlerin bakış açıları ile diaspora topluluklarının anavatanlarında medikal turizm motivasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of medical tourism motivations in the homelands of diaspora communities from the perspectives of health tourism policy makers, practitioners and academicians
- Tez No: 875480
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SİVUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sağlık turizmi, ekonomik ve sosyal açıdan önemli bir sektördür. Medikal turizm, termal turizm, ileri yaş ve engelli turizmi gibi alt kategorilerde farklı hizmetler sunarak geniş bir yelpazeye hitap etmektedir. Türkiye, sağlık turizmi alanında sunduğu yüksek kaliteli hizmetler ve rekabetçi fiyatlarla önemli bir destinasyon haline gelmiştir. Bu araştırma ile sağlık turizmi politika yapıcıları, uygulayıcıları ve akademisyenlere uygulanan anketle disapora kavramına bakış açıları ve beklentileri sorgulanmıştır. Çalışmada 386 kişiye uygulanan anket kapsamında, sağlık turizm politika yapıcılarına, sağlık turizmi uygulayıcılarına ve akademisyenlere, altyapı ve teknolojik yatırımlar, pazarlama ve tanıtım, yasal düzenleyici çerçeve, uluslararası iş birlikleri ve ağ kurma, eğitim ve insan kaynakları temel başlıklarında bakış açıları ve beklentileri sorulmuş, diaspora topluluklarının bu beklentilere olan motivasyonları, politika yapıcı, uygulayıcı ve akademisyenler gözünden değerlendirilmiştir. Veriler 5'li Likert ölçeği ve Nominallik ölçeğine göre anket yolu ile sağlanmış, oluşturulan ilişkisel tarama modeli ile hipotezler, SPSS istatiksel veri analizi ile çalışılmıştır. Çalışma sonucunda sağlık turizminde rekabet avantajı yakalayabilmek için, mevcut altyapının güçlendirilmesi gerektiği, modern sağlık tesislerinin inşası ve ileri tıbbi teknolojilerin kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca uluslararası akreditasyonlar ile hasta güvenliğinin sağlanması ve hizmet kalitesinin artırılması ile diaspora toplulukları için daha cazip bir merkez olunacağı sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile politika yapıcılara uygulayıcılara ve akademisyenlere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health tourism is an economically and socially important sector. It appeals to a wide range of people by offering different services in sub-categories such as medical tourism, thermal tourism, elderly and disabled tourism. Turkey has become an important destination in the field of health tourism with the high quality services and competitive prices it offers. With this research, a survey was conducted to health tourism policy makers, practitioners and academics, and their perspectives and expectations on the concept of disapora were questioned. Within the scope of the survey applied to 386 people in the study, health tourism policy makers, health tourism practitioners and academicians were asked about their perspectives and expectations on the main topics of infrastructure and technological investments, marketing and promotion, legal regulatory framework, international cooperation and networking, education and human resources. The motivations of the communities towards these expectations were evaluated from the perspective of policy makers, practitioners and academics. The data was provided through a survey according to the Likert scale and the Nominality scale, also the hypotheses were studied with the relational screening model created and SPSS statistical data analysis. As a result of the study, it was concluded that in order to gain a competitive advantage in health tourism, the existing infrastructure should be strengthened, modern health facilities should be built and advanced medical technologies should be used. It was also concluded that ensuring patient safety and increasing service quality through international accreditations will make it a more attractive center for diaspora communities. With the results obtained, suggestions were presented to policy makers, practitioners and academics.