Müze Evliyagil Koleksiyonu'nda ipek baskı tekniği ile üretilmiş resimler
Artworks produced with silkscreen printing technique in the Evliyagil Museum Collection
  1. Tez No: 875484
  2. Yazar: SENA NUR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İBRAHİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
“Müze Evliyagil Koleksiyonu'nda İpek Baskı Tekniği ile Üretilmiş Resimler”başlıklı tez, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yer alan ve Sarp Evliyagil tarafından kurulan Müze Evliyagil'in koleksiyonunda bulunan ipek baskı eserlerinin detaylı bir analizini sunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir Özel Müze olan Müze Evliyagil, çeşitli sanat eserlerine ev sahipliği yapmakta olup, Sarp Evliyagil Koleksiyonu'nun bir parçasını içermektedir. Tez, Avni Arbaş, Abidin Dino, Adnan Çoker, Valerio Adami, Roland Topor, Komet, İnci Eviner ve Mithat Şen gibi önemli sanatçıların koleksiyondaki ipek baskı eserlerinin incelenmesini ve analizini içermektedir. Bu analizler, eserlerin teknik özellikleri, kompozisyonları ve sanatsal değerleri üzerinde odaklanarak, ipek baskı tekniğinin kullanımının sanat eserlerine olan etkilerini ortaya koymaktadır. Tez ayrıca, farklı eserler arasında yapılan karşılaştırmalarla farklı tekniklerin ve yaklaşımların sonuçları üzerinde durmaktadır. Bu çalışma, Müze Evliyagil koleksiyonundaki ipek baskı eserlerinin Türk çağdaş sanatının çeşitliliğini ve zenginliğini yansıttığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Silk-Screen Printed Artworks in the Müze Evliyagil Collection”presents a detailed analysis of silk-screen printed artworks found in the Müze Evliyagil collection, located in the Gölbaşı district of Ankara and established by Sarp Evliyagil. Müze Evliyagil, a private museum affiliated with the Ministry of Culture and Tourism, houses a variety of artworks, including pieces from the Sarp Evliyagil Collection. The thesis examines and analyzes silk-screen prints by prominent artists such as Avni Arbaş, Abidin Dino, Adnan Çoker, Valerio Adami, Roland Topor, Komet, İnci Eviner, and Mithat Şen within the collection. These analyses focus on the technical features, compositions, and artistic values of the artworks, revealing the impact of the silk-screen technique on the art pieces. Furthermore, the thesis emphasizes the outcomes of different techniques and approaches through comparisons among various works. This study underscores the diversity and richness of Turkish contemporary art as reflected in the silk-screen printed artworks of the Müze Evliyagil collection.