Türkmen yazar Osman Öde'nin tarihî romanı 'Altıncan Hatun' (Metin aktarma-edebî inceleme)
Turkmen author Osman Ödeyev's historical novel 'Altıncan Hatun' (Text translation-literary research)
  1. Tez No: 875485
  2. Yazar: İBRAHİM İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLJANAT KURMANGALİYEVA ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1062
Özet
Bu tezde Türkmen edebiyatının önde gelen isimlerinden Osman Öde tarafından yazılmış, iki ciltten oluşan Altıncan Hatun romanının Türkiye Türkçesine aktarımı ve edebî yönden incelemesi yapılmıştır. Çalışmada Büyük Selçuklu Devletinin kuruluş ve yükselişini Altıncan Hatun merkezinde ele alınıp okuyucuya sunan Altıncan Hatun romanı Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Altıncan Hatun romanının Türkiye Türkçesine aktarılmış metni üzerinden ise; olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman, mekân, izlek (tema), sosyal meseleler, yazarın üslubu, anlatıcı ve bakış açısı, anlatım teknikleri, metinlerarasılık ve kadın olgusu başlıkları altında edebî incelemesi yapılmıştır. Tarihî bir roman olan Altıncan Hatun romanı, bu yönüyle ve yazarın eserinde yansıttığı tarihî ve millî bilinç açısından da ayrıca incelenmiştir. Yapılan aktarma ve inceleme neticesinde elde edilen veriler çalışmanın sonuç kısmında maddeler hâlinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the two-volume novel Altıncan Hatun, written by Osman Öde, one of the leading names of Turkmen literature, has been translated into Turkey Turkish and analyzed from a literary perspective. In the study, the novel Altıncan Hatun, which deals with the establishment and rise of the Great Seljuk State in the center of Altıncan Hatun and presents the reader, has been translated into Turkey Turkish. Based on the text of the novel Altıncan Hatun translated into Türkiye Turkish; A literary analysis was made under the headings of plot, cast of characters, time, place, theme, social issues, author's style, narrator and point of view, narrative techniques, intertextuality and the phenomenon of women. The novel Altıncan Hatun, which is a historical novel, has also been examined in terms of this aspect and the historical and national consciousness that the author reflects in his work. The data obtained as a result of the transfer and examination are shown in the form of items in the conclusion of the study.