Sivil toplum kuruluşlarının COVİD-19 salgınıyla mücadele yönetişimindeki rolü ve karşılaştıkları sorunlar: Türkiye örneği üzerinden bir değerlendirme
The role of non-governmental organizations in public governance in the fight against the COVID 19 outbreak: The case of Türkiye
- Tez No: 875483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAY NİLHAN AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Covid-19 salgını, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de büyük bir etki yaratmıştır. Bu salgın, sağlık, ekonomi, toplumsal ilişkiler ve yaşam tarzlarını derinden etkilemiştir. Salgınla mücadelede kamu kesimi, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları önemli roller üstlenmiştir. Kamu kesimi karar verme ve liderlik görevlerini yerine getirirken, sivil toplum kuruluşları ise halkı bilgilendirme, destek sağlama ve dayanışmayı güçlendirme gibi kritik görevler üstlenmiştir. Özellikle sivil toplum kuruluşları, pandemi sürecinde toplumun sağlığını korumak ve salgının etkilerini azaltmak için önemli faaliyetler gerçekleştirmiştir. Bu kuruluşlar, dezavantajlı gruplara yönelik destekler sunmuş, hijyen malzemeleri dağıtmış, psikolojik destek sağlamış ve toplumun bilinçlenmesine katkıda bulunmuştur. Ancak, sivil toplum kuruluşlarının bu süreçte daha etkili olmasını engelleyen bazı sorunlar da mevcuttur. Uzman eksikliği, finansal sıkıntılar ve hükümetlerle işbirliği eksikliği gibi engeller, bu kuruluşların potansiyelini tam olarak ortaya koymasını zorlaştırmaktadır. Bu zorluklara rağmen, sivil toplum kuruluşlarının esneklikleri ve yenilikçi yaklaşımları, salgınla mücadelede tamamlayıcı bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi ve karşılaştıkları engellerin giderilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, sivil toplum kuruluşlarının (STK) salgınla mücadeledeki yönetişim rollerini örnek olaylarla destekleyerek analiz etmeyi ve karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri sunarak, gelecekteki risklere karşı politika önerileri geliştirmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın sonucunda, STK'ların pandemi ile mücadele sürecindeki rollerine dayanarak gelecekteki politika yapımı için bir model oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has had a significant impact in Turkey, just as it has worldwide. This pandemic has profoundly affected health, the economy, social relationships, and lifestyles. In combating the pandemic, the public sector, private sector, and non-governmental organizations (NGOs) have played crucial roles. While the public sector has fulfilled decision-making and leadership duties, NGOs have undertaken critical tasks such as informing the public, providing support, and strengthening solidarity. Particularly, NGOs have carried out important activities to protect public health and mitigate the effects of the pandemic. These organizations have offered support to disadvantaged groups, distributed hygiene supplies, provided psychological assistance, and contributed to public awareness. However, there are also certain challenges that prevent NGOs from being more effective in this process. Obstacles such as a lack of expertise, financial difficulties, and insufficient collaboration with governments make it challenging for these organizations to fully realize their potential. Despite these challenges, the flexibility and innovative approaches of NGOs play a complementary role in the fight against the pandemic. Therefore, supporting NGOs and addressing the barriers they face is of great importance. This study aims to analyze the governance roles of NGOs in combating the pandemic, supported by case studies, and to offer solutions to the problems they encounter, thereby developing policy recommendations for future risks. Based on the roles of NGOs in the pandemic response, the study has attempted to create a model for future policy-making.