Komsomol teşkilatı ve Sovyet gençliği (1917-1953)
Komsomol organization and Soviet youth (1917-1953)
- Tez No: 875488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TÜMEN SOMUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Komsomol teşkilatı ideolojik geleceği inşa edecek olan gençliği ideal Sovyet insanı olarak eğiten ve onları topluma ve üst kurum olan Komünist Partisine uygun üyeler haline getiren bir gençlik organizasyonuydu. Daha öncesinde kurulan gençlik örgütleri olmasına rağmen oluşmamış olan gençlik birliğini diğer ideolojik düşmanlarına ve muadillerine karşı kurmayı başarmıştı. 1918 yılında yapılan ilk kongresiyle bu örgüt ilan edildi. İsmi ilk kurulduğunda Rusya Komünist Gençler İttifakı adını taşımaktaydı. 1924 yılında Lenin'in ölümünden sonra ismine onun adı eklendi. 1926 yılına gelindiğinde ise Tüm Birlik Leninist Komünist Gençler Birliği adını aldı. Stalin'in ölümüne kadar geçen sürede Komsomol on bir kongre gerçekleştirmişti ve teşkilat politik değişimlerle de ilgili olarak askeriyede, ekonomide, eğitimde, din ile mücadelede, kadınların durumuna dair faaliyetlerde görevler almıştı. Komsomol'un yönetim ilkeleri de vardı. Komsomol teşkilatının her üyesinin uyması gereken kurallar tüzükte belirtilmişti ve yönetim şablonu Komünist Parti ile paralellik göstermekteydi. Komsomol, demokratik merkeziyetçilik adı verilen sistemi de kabul etmişti. Bunların yanında kullanılan sembolleri, bayrak ve afişleri, Komsomol Bileti adı verilen kimlik kartları ve afişleri de bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
The Komsomol organization was a youth organization that educated the youth who would build the ideological future as ideal Soviet people and turned them into suitable members of society and the Communist Party, the supreme institution. It managed to establish the youth union, which had not been formed even though there were youth organizations established before, against his other ideological enemies and counterparts. This organization was declared with its first congress held in 1918.When it was first established, it was called the Russian Communist Youth Alliance. After Lenin's death in 1924, his name was added to it. By 1926, it was renamed the All-Union Leninist Communist Youth Union. In the period until Stalin's death, Komsomol held eleven congresses, and the organization took part in activities related to political changes, the military, the economy, education, the fight against religion, and the status of women. Komsomol also had management principles. The rules that every member of the Komsomol organization had to follow were specified in the charter, and the management template was parallel to that of the Communist Party. Komsomol also accepted the system called democratic centralism. In addition to these, there were also used symbols, flags and banners, identity cards called Komsomol Tickets and posters.