Farklı lipit içerikli dislipidemik bireylerde Serum Paraoksonaz-1 aktiviteleri ve bunların plazma oxHDL ve oxLDL düzeyleri ile ilişkisi
Serum Paraoxonase-1 Activities and Their Relationship with Plasma oxHDL and oxLDL levels in dyslipidemic individuals with different lipid content
  1. Tez No: 875489
  2. Yazar: FERİDE MEHTAP YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ÖREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dislipidemi, aterosklerozun en önemli risk faktörlerindendir. Okside düşük yoğunluklu lipoprotein (oxLDL), ateroskleroz patogenezinde önemli rol oynar. Buna karşılık, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), ters kolesterol taşıma mekanizması ve yapısında bulunan paraoksonaz-1 (PON-1) enzimi ile birlikte antiaterojenik özelliktedir. PON-1, paraoksonaz, arilesteraz ve laktonaz aktivitelerine sahiptir. Çalışmamızda farklı lipit içerikli dislipidemik bireylerde serum PON-1 düzeyi ve enzim aktiviteleri ile bunların serum oxLDL ve serum okside yüksek yoğunluklu lipoprotein (oxHDL) düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma grubu normokolesterolemik normotrigliseridemik (n=40), normokolesterolemik hipertrigliseridemik (n=40), hiperkolesterolemik normotrigliseridemik (n=40) ve hiperkolesterolemik hipertrigliseridemik (n=40) olmak üzere toplam 160 gönüllüden oluşturuldu. Bireylerin kan örnekleri çalışmamızda kullanıldı. oxLDL, oxHDL ve PON-1 düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) ile belirlendi. Enzim aktiviteleri spektrofotometrik yöntemlerle ölçüldü. Tüm çalışma grubunda (n=160) serum oxLDL düzeyleri total kolesterol (r=0.523, p=0.0001), trigliserit (r=0.354, p=0.0001), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-K) (r=0.399, p=0.0001) ve oxHDL (r=0.235, p=0.003) düzeyleriyle pozitif korelasyon görüldü. Hiperkolesterolemik bireylerin serum oxHDL değerleri ile spesifik paraoksonaz enzim aktivitesi (spesifik PON EA) (r=-0.460, p=0.0001), spesifik arilesteraz enzim aktivitesi (spesifik ARE EA) (r=-0.616, p=0.0001) ve spesifik laktonaz enzim aktivitesi (spesifik LAC EA) (r=-0.538, p=0.0001) arasında negatif korelasyon bulundu. Hipertrigliseridemik bireylerin yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-K) konsantrasyonlarının ve PON aktivitelerinin hiperkolesterolemik bireylere göre daha belirgin etkilendiği, dislipidemik tablolarda HDL-K'nın sadece düzeylerinin değil yapısal protein ve enzimlerinin de etkilendiği ve bunun artan serum oxLDL ve serum oxHDL konsantrasyonları ile ilişkili olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Dyslipidemia is one of the most important risk factors for atherosclerosis. Oxidized low-density lipoprotein (oxLDL) plays an important role in the pathogenesis of atherosclerosis. In contrast, high-density lipoprotein (HDL) has antiatherogenic properties due to its reverse cholesterol transport mechanism and the enzyme paraoxonase-1 (PON-1). PON-1 has paraoxonase, arylesterase and lactonase activities. In our study, we aimed to investigate the relationship between serum PON-1 levels and enzyme activities and serum oxLDL and serum oxidized high density lipoprotein (oxHDL) levels in dyslipidemic individuals with different lipid content. The study group consisted of 160 volunteers including normocholesterolemic normotriglyceridemic (n=40), normocholesterolemic hypertriglyceridemic (n=40), hypercholesterolemic normotriglyceridemic (n=40) and hypercholesterolemic hypertriglyceridemic (n=40). OxLDL, oxHDL and PON-1 levels were determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Enzyme activities were measured by spectrophotometric methods. In the whole study group (n=160), serum oxLDL levels were positively correlated with total cholesterol (r=0.523, p=0.0001), triglyceride (r=0.354, p=0.0001), low density lipoprotein (LDL-C) (r=0.399, p=0.0001) and oxHDL (r=0.235, p=0.003) levels. In hypercholesterolemic individuals, serum oxHDL levels were negatively correlated with specific paraoxonase enzyme activity (specific PON EA) (r=-0.460, p=0.0001), specific arylesterase enzyme activity (specific ARE EA) (r=-0.616, p=0.0001) and specific lactonase enzyme activity (specific LAC EA) (r=-0.538, p=0.0001). It was concluded that high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C) concentrations and PON activities of hypertriglyceridemic individuals were more significantly affected than hypercholesterolemic individuals, not only the levels but also the structural proteins and enzymes of HDL-C were affected in dyslipidemic conditions and this may be related to increased serum oxLDL and serum oxHDL concentrations.