Dış borç ve ekonomik büyüme: Gelişmekte olan ve yükselen ekonomiler açısından bir bakış
External debt and economic growth: A study from the perspective of developing and emerging economies
- Tez No: 875487
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI OZAN ERUYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, 24 yüksek borçlu gelişmekte olan ve 21 yüksek borçlu yükselen ekonomiler için ekonomik büyüme ve dış borç arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışma, ilişkiyi araştırmak için 2010-2019 yılları arasındaki verileri ve dinamik panel veri modelini (GMM) kullanmaktadır. Çalışma, 24 gelişmekte olan ülke örneği için dış borcun ekonomik büyümeyi önemli ölçüde ve olumsuz yönde etkilediğini ve dış borcun gelişmekte olan ülkeler için ekonomik büyümenin ana belirleyicilerinden biri olduğunu gösterirken, 21 yükselen ekonomiler için negatif ancak anlamsız olduğunu ve yükselen ekonomiler için dış borcun ekonomik büyüme üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir. Çalışmada ayrıca gayrisafi sermaye oluşumu (GCF) ve GSYİH büyümesinin gecikmesi (GDPgr) ile hem gelişmekte olan hem de yükselen ekonomiler için ekonomik büyüme arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Gelişmekte olan ülkeler için enflasyonun ekonomik büyüme üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmazken, yükselen ekonomiler için enflasyonun ekonomik büyüme üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisi vardır. Ticari açıklığın ekonomik büyüme üzerinde veri örnekleri için anlamlı bir etkisi yoktur. Çalışma, gelişmekte olan ülkeler için etkin borç yönetimini ve geleneksel alternatiflerin (vergi gelirlerinin mobilizasyonu, iç borçlanma) kullanımını hedefleyen politikalar önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between economic growth and external debt for 24 highly indebted developing and 21 highly indebted emerging economies. The study uses data from 2010 to 2019, and dynamic panel data model (GMM) to investigate the relationship. The study found that external debt significantly and adversely impacts economic growth for the sample of 24 developing countries, indicating external debt being one of the major determinants of economic growth for developing countries, whereas it is negative but insignificant in the case of 21 emerging economies, showing no impact of external debt on economic growth in the case of emerging economies. The study also found a significant and positive relationship between gross capital formation (GCF) and lag of GDP growth (GDPgr), and economic growth for both developing and emerging economies. Inflation has no significant impact on economic growth in the case of developing countries, whereas it has a significant and negative impact on economic growth for the sample of emerging economies. Trade openness has no significant impact on economic growth for data samples. The study suggests policies targeted to efficient debt management, and use of traditional alternatives (i.e., tax revenue mobilization, domestic borrowing) for developing countries.