Shader sistemlerinin oyun tasarımında kullanımının grafik açıdan incelenmesi ve uygulanması
Graphical analysis and application of shader systems in game design
  1. Tez No: 875498
  2. Yazar: MUHARREM DENİZ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEREN BULUT YUMRUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, gölgelendirici programlarının kullanımını odağına alan bir uygulama projesi aracılığıyla mekanik oyunlardan elektromekanik ve dijital oyunlara oyun tasarımının gelişimini inceler. Gölgelendiricilerin sağladıkları araçlar çizgi, iki ve üç boyutlu form, ışık-gölge ve doku gibi geleneksel tasarım unsurlarının bilgisayar diline (vektör, ağ, model vb.) çevrilmiş dijital versiyonları olarak değerlendirilebilirler. Uygulama projesi olarak geliştirilen Mini Island, 2010'lu yıllarda büyük oyun şirketlerinin sürekli olarak daha yüksek çözünürlüklü grafikler, aşırı detay, gerçeğe yakınlık ve karmaşık oynanış özelliği ve estetiğini destekleyen ve dayatan kalıplaşmış üretimlerine alternatif olarak ortaya çıkan bağımsız oyun türüne dâhildir. Bu alanda yok denecek kadar az basılı kaynağın bulunduğu ülkemizde, böylesi bir tez çalışması hem tez araştırmasının genel kapsamı hem de uygulama projesinin teknik boyutu bakımlarından İngilizce literatür taramasına dayalıdır.
Özet (Çeviri)
This research examines the evolution of game design from mechanical games to electromechanical and digital games through an application project focusing on the use of shader programs. The tools provided by shaders can be considered as digital versions of traditional design elements such as line, two and three dimensional forms, light and shadow and texture, translated into computer language (vector, mesh, model, etc.). Developed as an application project, Mini Island belongs to the independent game genre that emerged in the 2010s as an alternative to the stereotypical productions of big game companies that constantly support and impose higher resolution graphics, extreme detail, realism and complex gameplay features and aesthetics. In our country, where there are almost no printed sources in this field, such a thesis study is based on English literature review in terms of both the general scope of the thesis research and the technical dimension of the application project.