Cep telefonu bağımlılığı olan boyun ağrılı bireylerde, boyun germe egzersizleri ile birlikte uygulanan servikal kayropraktik uygulamanın boyun ağrısı, kavrama gücü ve boyun eklem hareket açıklığına olan etkisi; randomize kontrollü çalışma
The effect of cervical chiropractic adjustments applied with neck stretching exercises on neck pain, grip strength and neck joint range of motion in individuals with neck pain who are addicted to mobile phones; randomized controlled trial
- Tez No: 875505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı cep telefonu bağımlılığı ve boyun ağrılı olan bireylerde boyun germe egzersizleri ile birlikte uygulanan servikal kayropraktik uygulamanın boyun ağrısı, kavrama gücü ve boyun eklem hareket açıklığına olan etkisini incelemektir. 18-50 yaş aralığında 60 kişi (30 kadın, 30 erkek) çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Katılımcılara uygulamalara başlanmadan önce Smartphone Addiction Scale Short Version (SAS-SV) ölçeği , Visual Analog Scale (VAS) ölçeği, kavrama gücü ölçümleri ve boyun eklem hareket açıklığı ölçümleri yapıldı. 1. Gruba 6 hafta boyunca haftada 3 gün 3 set ve 5 tekrar olacak şekilde boyun germe egzersizleri olan üst trapez kası germe, scalen kası germe ve levator scapula kası germe egzersizleri verildi. 2. Gruba ise 6 hafta boyunca aynı germe egzersizlerine ek olarak haftada 1 olacak şekilde servikal kayropraktik uygulma yapıldı. 6 hafta sonunda VAS, kavrama gücü ve boyun eklem hareket açıklığı testleri tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of cervical chiropractic application combined with neck stretching exercises on neck pain, grip strength and neck joint range of motion in individuals with mobile phone addiction and neck pain. 60 people (30 women, 30 men) between the ages of 18-50 were included in the study. Participants were randomly divided into 2 groups. Before starting the applications, the participants were measured with the Smartphone Addiction Scale Short Version (SAS-SV), the Visual Analog Scale (VAS), grip strength measurements and neck joint range of motion measurements. Group 1 was given neck stretching exercises such as upper trapezius muscle stretching, scalene muscle stretching and levator scapula muscle stretching exercises, 3 sets and 5 repetitions, 3 days a week for 6 weeks. In the Group 2, in addition to the same stretching exercises, cervical chiropractic was applied once a week for 6 weeks. At the end of 6 weeks, VAS, grip strength and neck joint range of motion tests were repeated.