Boyun ağrısı olan hastalarda akıllı telefon ve bilgisayar kullanımının ağrı, özürlülük, boyun postürü ve psikolojik durum ile ilişkisinin araştırılması
The association between mobile phone and computer use and pain, disability, neck posture and psychological state with neck pain
- Tez No: 809790
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Boyun ağrısı; toplumda oldukça yaygın görülen, bireyin üretkenliğini ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, ülkelerin sağlık harcamalarını artıran kas iskelet problemlerinden biridir. Önemli sosyal ve ekonomik yüke neden olması nedeniyle boyun ağrısı, sadece bireysel bir sorun olmayıp aynı zamanda bir halk sağlığı sorunudur. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Akıllı telefonlar son yıllarda hızla hayatımıza giren, toplumun büyük çoğunluğu tarafından kullanılan yeni nesil cep telefonu sınıfıdır. Bu cihazlar sadece günlük hayatımızın değil aynı zamanda iş hayatımızın da bir parçası haline gelmiştir. Bireylerin bu cihazları aşırı kullanması nedeniyle son zamanlarda internet bağımlılığı kavramından esinlenerek telefon bağımlılığı kavramı ortaya atılmıştır. Hayatımızda birçok kolaylık getiren bu cihazlar beraberinde birtakım problemler de getirmiştir. Son dönemlerde akıllı telefon kullanımı ile kas iskelet sorunları arasındaki ilişki ilgi konusu olmuştur. Biz de bu çalışmamızda boyun ağrısı olan hastalarda cep telefonu ve bilgisayar kullanımının ağrı, özürlülük, baş-boyun postürü ve psikolojik durum ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine Haziran 2022- Mart 2023 tarihleri arasında başvuran, çalışmaya alınma ve çalışmadan dışlanma kriterlerini karşılayan 18-45 yaşları arasında 180 hasta alınmıştır. Kontrol grubu için boyun ağrısı olmayan, akıllı telefon, bilgisayar kullanan sağlıklı, yaşları 18-45 arasında olan 108 gönüllü katılımcı çalışmaya alındı. Hasta grubunda bulunanların %44,4'ü erkek ve %55,6'sı kadın olup kontrol grubunda bulunanların %45,4'ü erkek ve %54,6'sı kadındır. Gruplar arasında cinsiyet açısından anlamlı farklılık görülmemiştir (p=0,584). Hasta grubunda bulunanların yaş ortalaması 29,8±8,1 olarak kontrol grubunda bulunanların yaş ortalaması ise 29,4±6,2 olarak bulunmuş olup gruplar arasında yaş açısından anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Neck pain is a common musculoskeletal problem that affects individuals' productivity and quality of life and increases countries' healthcare expenditures. Due to its significant social and economic burden, neck pain is not only an individual problem but also a public health issue. It is more common in women than in men. Smartphones are a new generation of mobile phones that have rapidly entered our lives and are used by the majority of the population. These devices have become a part of not only our daily lives but also our work lives. Due to individuals' excessive use of these devices, the concept of phone addiction has been introduced, inspired by the concept of internet addiction. Although these devices bring many conveniences into our lives, they also bring some problems. In recent years, the relationship between smartphone use and musculoskeletal problems has become a topic of interest. In this study, we aimed to investigate the relationship between mobile phone and computer use, pain, disability, head-neck posture, and psychological status in patients with neck pain. Between June 2022 and March 2023, 180 patients between the ages of 18-45 who applied to the Dicle University Faculty of Medicine Department of Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic and met the inclusion and exclusion criteria were included in our study. 108 healthy volunteer participants who used smartphones and computers, aged 18-45, and did not have neck pain were included in the control group. In the patient group, 44.4% were male and 55.6% were female, while in the control group, 45.4% were male and 54.6% were female. There was no significant difference in terms of gender between the groups (p=0.584). The mean age of the patient group was 29.8±8.1 years, while the mean age of the control group was 29.4±6.2 years, and there was no significant difference in terms of age between the groups.