Klasik aralıklı oruç diyeti ile yüksek yağ içeriğine sahip aralıklı oruç diyetinin vücut kompozisyonuna ve duygu durumuna etkisi
Effect of classical intermittent fasting diet and intermittent fasting diet with high fat content on body composition and emotional state
  1. Tez No: 875506
  2. Yazar: BEYZA İZGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BATUHAN KENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Aralıklı oruç diyeti, vücut ağırlığı ve sağlık müdahalelerinde son zamanlarda sıklıkla kullanılan bir diyet modelidir. Duygu durumunun beslenme davranışı üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca duygu durumu, bireyin diyete uyumunu da etkileyebilir. Vücut ağırlığı yönetiminde farklı diyet modeli arayışları bulunmaktadır. Bunlardan biri de karbonhidrat kısıtlamasının yapıldığı yüksek yağ içeren diyetledir. Mevcut çalışmada klasik aralıklı oruç ve yüksek yağ içeren aralıklı oruç diyetinin vücut kompozisyonu ve duygu durumu üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Ayrıca bireylerin makro besin içerikleri farklı olan bu diyet modellerine uyumları değerlendirilmiştir. Çalışma tek merkezli olarak yürütülmüştür. Örneklemi diyetisyene başvuran 44 yetişkin kadın oluşturmaktadır. Vücut analizi ölçümleri araştırmanın başında ve 6 haftalık müdahale sonunda yapılmıştır. Duygu durumu ve diyete uyumu değerlendirmek için sırasıyla; üç faktörlü yeme ölçeği ve diyet memnuniyet ölçeği uygulanmıştır. Çalışmamız sonucunda her iki grupta da vücut kompozisyonu ve duygu durumunda iyileşme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Intermittent fasting diet is a diet model that has been frequently used recently in body weight and health interventions. It is known that emotional state has an impact on feeding behavior. Additionally, emotional state may affect an individual's compliance with the diet. There are searches for different diet models in body weight management. One of these diet models is a high fat and high protein diet with carbohydrate restriction. In the current study, the effects of the classic intermittent fasting diet and the high-fat intermittent fasting diet on body composition and emotional state were compared. Additionally, individuals' compliance with these diet models that has different macronutrient contents was evaluated. The study was conducted in a single center and the sample consisted of 44 adult women who consulted a dietitian. Body analysis measurements were made at the beginning of the study and at the end of the intervention which lasted 6-weeks. To evaluate emotional state and diet compliance, three-factor eating scale and diet satisfaction scale were applied respectively. As a result of our study, it was observed that there was an improvement in body composition and emotional state in both groups.