Yerel yönetimlerde mali saydamlığı etkileyen faktörler: Bir meta analiz çalışması (2005-2023)
Factors influencing fiscal transparency in local governments: A meta-analysis study (2005-2023
- Tez No: 875575
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, yerel yönetimlerde mali saydamlığı etkileyen faktörlerin neler olduğuna ilişkin literatür taraması gerçekleştirmek ve elde edilen sonuçların ülkeler üzerindeki etki büyüklüklerini tespit etmektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan meta analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda Google Scholar, Web of Science, Scopus, Dergipark ve Yöktez veri tabanlarından yararlanılmıştır. Söz konusu veri tabanlarında 2005-2023 yılları arasında yayınlanan ilgili çalışmalar kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Veri tabanlarında gerçekleştirilen incelemeler sonucunda ilk etapta 6281 kayıta ulaşılmış, eş kopyaların kaldırılması ve belirlenen dışlama kriterleri çerçevesinde uygun olmadığı değerlendirilen eserler çıkarılarak 46 çalışmanın amaca uygun olduğu belirlenmiştir. Söz konusu çalışmalar meta-analizin örneklemini oluşturmuştur. Meta-analize dahil edilen çalışmalar başlık, özet ve içerik açısından değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde“Compressive Meta Analysis (CMA)”lisanslı yazılımı kullanılmıştır. Veri girişleri sonrasında makalelerin heterojenite durumları belirlenmiş, heterojenite testinde p0,05 olan grup analizlerinde ise sabit etkiler modeli kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen tüm makalelerin çalışma ağırlıkları, etki büyüklükleri, %95 güven aralıkları ve genel etki büyüklükleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to conduct a literature review on the factors influencing fiscal transparency in local governments and to determine the magnitudes of the effects of the findings on countries. The study utilized the meta-analysis method, a quantitative research approach. To this end, data were gathered from Google Scholar, Web of Science, Scopus, Dergipark, and Yöktez databases. All relevant studies published between 2005 and 2023 were comprehensively examined. Initially, 6281 records were identified from the databases. Duplicate entries were removed and works deemed unsuitable based on predefined exclusion criteria were excluded, resulting in 46 studies deemed relevant to the study's objectives. These studies constituted the sample for meta-analysis. Included studies were evaluated based on their title, abstract, and content. The“Compressive Meta Analysis (CMA)”licensed software was used for data analysis. After data entry, the heterogeneity of the articles was determined. In cases where the heterogeneity test yielded p0.05. The study weights, effect sizes, 95% confidence intervals, and overall effect sizes of all included articles were calculated.