Yerel yönetimlerde bütçe saydamlığı: Büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir il özel idareleri üzerine bir araştırma
Budget transparency in local governments: A research on the metropolitan municipalities and special provincial administrations
  1. Tez No: 350260
  2. Yazar: DURDANE KÜÇÜKAYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Mali saydamlığın sağlanmasında mali verilerin yazılı olduğu bütçe, çok önemli bir dökümandır. Bütçede sağlanacak saydamlık, direkt bir şekilde mali saydamlığın sağlanmasında etkili olmaktadır. Genellikle bütçe saydamlığı denildiğinde merkezi yönetim bütçesinin saydamlığı anlaşılmakta ve merkezi hükümetin bütçelerinin saydamlığı araştırılmaktadır. Bütçe saydamlığını sağlamak merkezi idare kadar yerel idarelerin de üzerinde önemle durmaları gereken bir konudur. Bu çalışmada amaç; yerel yönetim birimlerinin bütçelerinin saydamlığını incelemektir. Araştırma, Türkiye?deki 16 Büyükşehir Belediyesi ve 16 İl Özel İdaresinin plan ve bütçe komisyon üyelerini kapsamaktadır. Araştırmanın verileri anket yolu ile toplanmıştır. Katılımcılara toplam 220 adet anket posta ile yollanmış, veri analizine uygun olarak geri dönen 85 anket üzerinden analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, yerel yönetim birimlerinin bütçe süreçlerinde yeterli saydamlık düzeyine sahip olduğu sonucuna ulaşılırken, bütçe sürecine vatandaş katılımının yetersiz düzeyde olması ile bütçeyle ilgili bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasında problemlerin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The budget is very important document with fiscal datas to get fiscal transparency. If the budget is transparent, fiscal transparency directly comes. Usually, budget transparency is known national governments?s budget transparency and empirical research on budget transparency tends to focus on national governments. Budget transparency is important for local governments as far as national governments. The aim of this paper is to research on the determinants of budget transparency in local governments. Our work includes 16 metropolitan municipality and 16 special provincial administrations of the plan budget commissions. The data were collected through a survey. Questionnaire was sent to 220 plan budget commission member by mail, only 85 responses was come back to get analysis. The study is found that an adequate level of transparency of local government budget processes, but also that an inadequate level of transparency of local government budget citizens participate and budget information to share with people.