Yeni medyanın sanata etkisi: Dijital sanat paradigmasında değişensanat algısı ve sanatçıların bakış açısı
The impact of new media on art: Changing art perception in the digital art paradigm and artist's perspective
  1. Tez No: 875602
  2. Yazar: MELTEM TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, yeni medyanın sanata etkisini ve dijital sanat paradigmasındaki değişen sanat algısını ve sanatçıların bakış açısını incelemeyi amaçlamaktadır. Sanat ve teknoloji, tarih boyunca birbirlerinden etkilenerek çağdaş sanatı şekillendirmektedir. Teknolojinin hayatımızın merkezine yerleşmesi ve sanal dünyanın giderek dijitalleşmesi, yapay zekâ gibi yeni teknolojiler sayesinde sanatçıların sanatsal üretimlerini yeni ve farklı boyutlarda gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır. 1990'ların başında internetin gelişmesi, yeni medya sanatında büyük bir dönüşüme neden olmuş ve yeni medyanın farklı alanlarını bir araya getirmiştir. İnternetin gelişmesi aynı zamanda yeni medya sanatçılarının daha önce erişilemeyen geniş kitlelere ulaşması için bir platform sağlamıştır. 20. Yüzyılla birlikte çağın vazgeçilmezleri arasında yer alan elektronik teknolojisi ardından gelen dijital teknolojiler, dijitalleşmeye bağlı olarak gelişen tüm sistemler, yapılar sanatçılar için yeni deneyim alanları oluşturmuştur. (Tuğal, 2018, s. 66). Yeni Medya, genellikle internet üzerinden sunulan, herhangi bir dijital cihazdan erişilebilen, genellikle etkileşimli kullanıcı geri bildirimi ve yaratıcı katılım içeren herhangi bir içerik için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni medya sanatı ise genellikle dijital sanat, bilgisayar grafikleri, bilgisayar animasyonu, sanal sanat, internet sanatı, interaktif sanat, video oyunları, bilgisayar robotiği, 3D baskı dahil olmak üzere yeni medya teknolojileriyle oluşturulan sanat eserlerini kapsayan bir tür olarak tanımlanmaktadır. Bu sanat türü günümüzde piksel sanatından modern sanata kadar birçok farklı çağdaş sanat pratiğini kapsayan bir çatı kavram olarak anlaşılabilmektedir. Yeni medya sanatının teorik ve kavramsal olarak geliştirilmesi için yeni birçok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni medya sanatındaki formların sürekli gelişmesiyle birlikte etkileşim düzeyi yüksek dinamikli bir sanat haline gelmektedir. Yeni medya, sanat alanına dahil olan yeni teknolojiler ile sanat dünyasındaki hayallerin oldukça ilerisine geçmektedir. Sanat ve tasarım, dijital dünyada ifade gücü bularak dijital sanat alanında yerini sürdürmeye devam etmektedir. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve yapay zekânın sunduğu imkanlar, sanatçıların kendilerini sorguladığı ve yorumladığı yepyeni bir hayat görüşü yaratmaktadır. Geleneksel sanat anlayışı değişerek kendini sanal bir gerçeklik çerçevesinde değişime uğratmaktadır. Dijital Sanat, elbette ki resim, heykel, baskı, fotoğraf, sinema, video ve kinetik gibi daha önceki sanat felsefelerinden de beslenmektedir. Dijital Sanat aslında tüm sanat akımlarını içinde barındıran, disiplinler arası çalışmaların bir arada yer alabildiği, yeni neslin daha çok ilgisini çeken bir sanat akımı olarak günümüzde yerini almaktadır. Bu çalışma ile ulaşılması istenen amaç, dijital sanatın ve teknolojinin sanat alanında olan değişimi sonucu sanatçı görüşlerine başvurularak, sanata olan bakış açıları analiz edilecektir. Çağdaş sanat alanında çalışmaları olan sanatçıların yeni medya sanatı ve yapay zekâ, algoritma, sanal gerçeklik gibi yeni sanatsal yöntemlerin kullanımına dair bakış açılarını anlayabilmek için sanatçılarla yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilecektir. İki grup halinde yapılacak olan mülakatlarda geleneksel yöntemleri kullanan ilk grup ile yeni medya sanatını kullanan ikinci grubun görüşleri karşılaştırılacaktır. Bu kapsamda uluslararası alanda çalışmaları olan toplam 9 sanatçıya ulaşılması planlanmaktadır. Mülakatta sanatçının da bu teknolojiden faydalanarak kendi olanaklarını geliştirmesi yeni teknikleri benimseyerek farklı denemeler yapması, dijital sanat alanında da gelişimler hakkındaki görüşleri ele alınacaktır. Açık sorular, sanatçıların daha önce bu alanda düşünülemeyecek olan kendi fikirlerini ortaya koymaları için kullanılacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma dijital sanatın sanat algısı üzerindeki etkisini ve sanatçıların bu değişen paradigmayı nasıl benimsediklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki dijital sanat sahnesini ve sanatçıların bu alandaki katkılarını daha yakından incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, dijital sanatın sanat dünyasındaki yeri ve önemi hakkında daha fazla anlayış sağlamak amacıyla kullanılmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the impact of new media on art and the changing art paradigm within digital art, as well as artists' perspectives. Art and technology have influenced each other throughout history, shaping contemporary art. The central role of technology in our lives and the increasing digitization of the virtual world, thanks to new technologies like artificial intelligence, have enabled artists to create their artistic productions in new and different dimensions. The development of the internet in the early 1990s caused a significant transformation in new media art, bringing together different areas of new media. The advancement of the internet also provided a platform for new media artists to reach wider audiences previously inaccessible. With the 20th century, electronic technology, followed by digital technologies, and all systems and structures developed due to digitization, have created new experience fields for artists (Tuğal, 2018, p. 66). New media has surpassed the dreams in the art world with new technologies included in the art field. Art and design have found their expression power in the digital world, continuing their place in the digital art field. New Media is generally presented as a term used for any content accessible from any digital device, usually involving interactive user feedback and creative participation. New media art is typically defined as art works created with new media technologies, including digital art, computer graphics, computer animation, virtual art, internet art, interactive art, video games, computer robotics, and 3D printing. This art form today encompasses a wide range of contemporary art practices from pixel art to modern art. There is a need for new studies for the theoretical and conceptual development of new media art. As the forms in new media art continuously evolve, it becomes a highly dynamic art with a high level of interaction. The development of computer technologies and the opportunities offered by artificial intelligence have created a new worldview where artists question and interpret themselves. The traditional understanding of art is changing, transforming itself within a virtual reality framework. Digital Art, of course, feeds from previous art philosophies such as painting, sculpture, print, photography, cinema, video, and kinetic. Digital Art essentially encompasses all art movements, facilitating interdisciplinary works to be present together, attracting more interest from the new generation as an art movement today. The goal of this study is to analyze the perspectives on art by consulting artist views as a result of the change in the art field due to digital art and technology. Semi-structured interviews will be conducted with artists who have works in the contemporary art field to understand their perspectives on the use of new artistic methods like artificial intelligence, algorithms, and virtual reality. The views of the first group using traditional methods and the second group using new media art will be compared in interviews conducted in two groups. A total of 9 artists with international work are planned to be reached. In the interview, it will be addressed how the artist also utilizes this technology to develop their possibilities, adopt new techniques, and make different experiments in the field of digital art. Open questions will be used for artists to present their own ideas, which could not have been thought of in this field before. In conclusion, this study aims to research the impact of digital art on art perception and how artists embrace this changing paradigm. Additionally, it seeks to closely examine the digital art scene in Turkey and the contributions of artists in this field. The results of this study aim to provide a deeper understanding of the place and significance of digital art in the art world.