Yeni medya teknolojilerinin mekan deneyimine etkisi ve Antalya Arkeoloji Müzesi örneği
The effect of new media technologies on space experience and the example of Antalya Archaeology Museum
- Tez No: 944225
- Danışmanlar: DOÇ. KAMURAN ÖZLEM SARNIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Gelişen dijital ortamlar ile ortaya çıkan yeni medya teknolojileri, günlük hayatın birçok alanında hızlıca uyumlanarak, geleneksel medyanın getirdiği sınırlı pratiklerinin aksine erişilebilirliği yüksek, etkileşimli, yenilikçi ve sürekli değişen yapısıyla ön plana çıkmakta, kullanıldığı alanlarda inovatif çözümler üretilmesine yardımcı olmaktadır. Sanat alanında da birçok çağdaş sanatçı, üretim pratiklerinde bir araç ya da üretim alanı olarak yeni medya teknolojilerini kullanmakta, üretimlerindeki sınırlılıkları ortadan kaldırarak farklı ifade biçimleri deneyimleyebilmekte ve yeni ifade biçimleriyle interaktif eserler üreterek eserleriyle ziyaretçileri arasında bir bağ oluşturabilmektedir. Bununla birlikte yeni medya teknolojileri yalnızca eser üretme pratiklerini değil sanat mekanları içerisinde fiziki yer alarak eser-ziyaretçi-mekân üçlemesi arasındaki ilişkiyi güçlendirerek, mekân deneyimine yeni bir boyut kazandırmaktadır. Bu tez çalışmasında da yeni medya teknolojilerinin mekân deneyimine etkisi incelenerek, sanat mekanları üzerinde nasıl bir dönüşüm yaratılabildiği ve bu dönüşümün sanata ve algılayıcısına nasıl yansıdığı irdelenmektedir. Özellikle müze mekanlarının tarihsel, kültürel ve sanatsal değerlerinin ehemmiyeti göz önüne alınarak, bu entegrasyonu başarılı bir şekilde sağlayan örnekler üzerinden müzelerin çağı yakalayan, dinamik, etkileşimli ve eğitici yapılar olarak sürdürülebilirliklerini sağlayabilmeleri için günceli takip ederek yeniliğe açık olmaları vurgulanmaktadır. Araştırma arkeoloji müzeleri ile sınırlandırılarak, arkeolojik eser buluntularının önemini ve Antalya Arkeoloji Müzesi örneğinden devam ederek, müzenin Seramik Eserler Salonu içerisindeki bilgilendirme ve teknoloji ile uyumlanma eksiklikleri fark edilerek, bu eksikliklerin ziyaretçi deneyimi üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere kısıtlı kapsamda bir alan çalışması yürütülmüştür. Çalışmada belgelendirme, gözlem ve anket gibi yöntemlerden yararlanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, yeni medya teknolojilerinin sanat mekanlarını biçimsel ve içerik olarak zenginleştirerek yeni bir boyut kazandırdığı; Antalya Arkeoloji Müzesi'nde uygulanan anket sonuçları ile de özellikle Seramik Eserler Salonu üzerinde iyileştirmelerin yapılması gerektiği anlaşılmış ve seçilen alana uygun başlangıç düzeyinde bir dijital kiosk önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
New media technologies, which have emerged with the developing digital environments, are rapidly adapted in many areas of daily life and come to the fore with their highly accessible, interactive, innovative and ever-changing structure, unlike the limited practices brought by traditional media, and help to produce innovative solutions in the areas where they are used. In the field of art, many contemporary artists use new media technologies as a tool or production space in their production practices. They can experience different forms of expression by eliminating the limitations in their production, and they can create a bond between their works and their visitors by producing interactive works with new forms of expression. In addition, new media technologies strengthen the relationship between the artwork-visitor-space trilogy by taking a physical place not only in artwork production practices but also in art spaces, adding a new dimension to the experience of space. In this thesis, the effects of new media technologies on the experience of space are analyzed and the transformation of art spaces and how this transformation is reflected on art and its perceiver are examined. Considering the importance of the historical, cultural and artistic values of museum spaces, it is emphasized that museums should be open to innovation by following the present day to ensure their sustainability as dynamic, interactive and educational structures that catch up with the age through examples that successfully provide this integration. By limiting this research to archaeological museums, a limited field study was carried out to evaluate the importance of archaeological artefact finds and the effects of these deficiencies on the visitor experience by continuing with the example of Antalya Archaeology Museum by noticing the deficiencies of information and adaptation with technology in the Ceramic Works Hall of the museum. In the study, data was collected by utilizing methods such as documentation, observation and questionnaire. In line with the data obtained, it has been understood that new media technologies enrich art spaces in terms of form and content and bring a new dimension; and with the results of the survey applied in Antalya Archaeological Museum, it has been understood that improvements should be made especially in the Ceramic Works Hall and an initial digital kiosk proposal suitable for the selected area has been developed.