The emergence of digital exhibition as a new media in the COVID-19 pandemic era
Dijital serginin COVID-19 pandemi çağında yeni medya olarakortaya çıkması
- Tez No: 814855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN KALSIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
COVID-19 pandemisinden sonra bir dizi sanat sergisinin kapanması sanat işçisini ve sanat endüstrisini etkiledi. Günümüzde teknolojinin ve yeni medyanın gelişmesiyle birlikte sanat eserlerinin dijitalleşmesi ve dijital sergilerin uygulanması şeklinde en son yenilikler ortaya çıkıyor. Bu çalışma, dijital sergilerin COVID-19 pandemisinin ortasında alternatif bir çözüm olarak ne kadar etkili olduğunu anlamaya çalışıyor. Veri toplama, nitel bir metodoloji kullanılarak 100 katılımcıya anket dağıtılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 3 sanatçı ve dijital sergi organizatörleri ile röportajlar yapıldı. Bu çalışmanın sonuçları, dijital serginin bir pandemi sırasında sanat dünyasının değerini ve varlığını sürdürmede olumlu etkisi olan alternatif bir çözüm olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The closure of several art exhibitions after the COVID-19 pandemic impacted the art worker and the art industry. Along with the development of technology and new media today, the latest innovations in transforming artworks into digital and implementing digital exhibitions are emerging. This study seeks to understand digital displays' effectiveness as an alternative solution amid the COVID-19 pandemic. Using a qualitative methodology, data collection was carried out by distributing questionnaires to 100 respondents. Interviews with three artists as well as digital exhibition organizers were also conducted. The results of this study indicate that a digital exhibition is an alternative solution that positively impacts maintaining the value and existence of the art world during a pandemic.