Rusya Ukrayna Savaşı'nın Türk Cumhuriyetlerine etkileri
The effects of Russia - Ukraine war on Turkic Republics
  1. Tez No: 875617
  2. Yazar: TUĞBA SİNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
SSCB'n(n dağılmasının ardından AB ve NATO g(b( uluslararası kuruluşların bağımsızlığını elde eden ülkeler( kend( yapılarına dah(l etme çabaları“Yakın Çevre”doktr(n( çerçeves(nde bölge üzer(ndek( hak(m(yet(n( ve etk(s(n( kaybetmek (stemeyen Rusya cephes(nde c(dd( b(r rahatsızlık yaratmıştır. Ukrayna ve Batı arasındak( yakınlaşma, Ukrayna'nın AB üyel(ğ(n(n gündeme gelmes(, Ukrayna'dak( Batı yanlıları ve Rusya yanlıları arasında yaşanan çek(şmeler g(derek Rusya ve Ukrayna arasındak( ger(l(m( arttırmıştır. 2014 yılında Rusya'nın Kırım'ı (lhak etmes( (le (k( ülke arasındak( ger(l(mler eylemsel b(r boyuta taşınmıştır. Ukrayna'nın Batı (le yakın (l(şk(ler (ç(nde olmaya devam etmes( (le 20 Şubat 2022'de Rusya Ukrayna'yı (şgal etme planını harekete geç(rm(şt(r. Henüz sonlandırılmamış olan bu savaşın, bölgesel ve küresel pek çok etk(ler( görülmekted(r. Bu çalışmanın amacı, Rusya-Ukrayna savaşının Türk Cumhur(yetler( üzer(ndek( etk(s(n( s(yas(, ekonom(k ve güvenl(k bağlamında (ncelemekt(r. Çalışmada, Rusya Ukrayna Kr(zler(n(n arkasındak( sebepler ve Şubat 2022'de başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı'nın Orta Asya'da bulunan Türk Cumhur(yetler( ve Azerbaycan üzer(ndek( etk(ler( (ncelenecekt(r.
Özet (Çeviri)
The efforts of (nternat(onal organ(zat(ons such as the EU and NATO to (nclude countr(es that ga(ned (ndependence after the d(ssolut(on of the USSR (n the(r structures have caused ser(ous d(scomfort on the Russ(an s(de, wh(ch does not want to lose (ts dom(nance and (nfluence (n the reg(on w(th(n the framework of the“Near Abroad”doctr(ne. The rapprochement between Ukra(ne and the West, the poss(b(l(ty of Ukra(ne's EU membersh(p, and the confl(cts between pro-Western and pro-Russ(an fact(ons (n Ukra(ne have (ncreased tens(ons between Russ(a and Ukra(ne. The tens(on between two countr(es turned (nto act(on w(th the anexat(on of Crem(a (n 2014. Ukra(n's (ns(st(ng on hav(ng close relat(ons w(th the West caused Russ(a to start (nvas(on on the 20th of February, 2020.The ongo(ng war has many local and global effects. The a(m of th(s study (s to exam(ne the effects of Russ(a-Ukra(n War on pol(t(cal, econom(c and secur(ty base. In th(s study, the background reasons of Ukra(n-Russ(an cr(s(s and the effects of Ukra(n-Russ(an War on Turk(c Republ(cs (n M(ddle East and Azerba(jan (n w(ll be exam(ned.