Bankacılıkta halkla ilişkiler ve tüketici kredisi kullanımına etkisi (T.C. Ziraat Bankası örneği)
- Tez No: 87563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
y ÖZET İyi bir tanıtma işlevi halkla ilişkiler yoluyla insanlar arasındaki dav ranış ve iletişimin gelişmesi ile mümkündür. Bankaların evlere kadar girdiği, işlemlerin ev ve ofislerden telvizyon ya da görüntülü telefon aracılığıyla yapıldığı günümüz bankacılığında reka bet artmaktadır. Bu yüzden bankalarda kârlılığı artırıcı etkinlikler ön plana çıkmıştır. Kârlılık ve iletişimde önemli etkinliği olan halkla ilişkiler bu çalışmalarda gündeme gelmektedir. Halkla ilişkileri iyi öğrenen ve uygulamakta olan bankalar başarılı olmaktadır. Bankalar yönünden kredi ile gelir yaratılmak isteniyorsa; bankacılık hizmetleri yanında halkla ilişkilere de önem verilmelidir. Kredi kul landırmak için mevduatı özendirici durumlar yaratılmalı ve hizmet pazarla masında öne çıkılmalıır. Tüketici ve müşterilere hizmet sunarken halkla ilişkilerden yararlan mak, yapılması gereken ön çalışmalardan birisi olmalıdır. Hizmet sunumunda ön hazırlık ile ilgili olarak; tez çalışmamda anket uygulanmıştır. Anket uygulaması ile yönetici konumundaki kişiler ile müşteri ve potansiyel müşterilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Anket katılımcılarının istek ve eleşirileri dikkate alınarak gerçekleştirilecek halkla ilişkiler ve tüketici kredisi uygulaması ile, daha iyi hizmet sunumu gerçekleşecektir. Öğrenilen bu bilgiler doğrultusunda yapılacak değerlendirmelerin örnekte işlenen bankanın işlem, hizmet ve kârlılığına yol gösterici ve fay dalı olacağı görüşündeyim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to enable a good presentation activity, the communication skills among people should be improved by Public Relations. In today's Banking Sector, where home-banking is introduced and banking transactions are performed by means of TVs & visual phones in houses and offices, we encounter increasingly high level of competition. As a result of this, activities to improve profitability have gained more significance. Public Relations, which plays an important role in communi cation profitability has thus come into being. Thus, banks competent in learning and applying PR, appear to be more successful. As for the bank, if it is targeted to obtain income via credits, attenti on should be paid to PR as well as Banking Services. To give loans, sa vings accounts should be encouraged and more emphasis should be given to marketing of services. Utilization of Public Relations when serving the customers and consu mers should be one of the primary concerns to take into consideration. In this study as concerned with a proposal for service presentation, a questionnaire was designed. It aimed to reach people in management posts, as well as current and potential customers. By means of Public Relations and Consumer Credit applications done considering the opini ons, expectations and criticisms of the participants of the inquiry, it is believed that a better presentation of services should be realized. We believe that the evaluations to be made in the light of the data obtained will be quite instructive and beneficial in terms of the services of "the Bank (T.C. Ziraat Bankas.) in question in our stod| ^ mm