Mobilya sektöründe öne çıkan çevreci yaklaşımlar bağlamında yeni bir iş önerisi: Geri dönüştürülebilen mobilyaların pazarlama ve satışı
A new business proposal in the furniture sector: Marketing and sales of recyclable furniture in the context of prominent environmental approaches
  1. Tez No: 875630
  2. Yazar: EMRAH SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN NARDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
İnsanoğlunun enerji ve doğal kaynakların kullanımına bilinçsizce devam etmesi, çevresel kaynakların tükenmesi ve artan nüfus, sürdürülebilirlik kavramının önemini vurgulamaktadır. Mobilya sektörünün orman kaynaklarının önemli bir payını kullanıyor olması sebebiyle sürdürülebilir tasarım, üretim ve satış stratejileri geliştirilerek ormanlarımıza ve doğal çevreye verdiği zararın azaltılması önem taşımaktadır. Sürdürülebilir mobilya tasarımı, ürünün tasarım aşamasından itibaren yaşam döngüsünü belirleyen bir stratejiyi hedefler. Mobilyalar, iç mekân tasarımında güncellemelerin en rahat yapılabileceği unsurlardır ve kullanıcıların sıklıkla güncellenmek istedikleri donatılardır. Bu nedenle, atık ürünlerin oluşumunu önlemek için sürdürülebilir tasarımların benimsenmesi önem kazanmaktadır. Sürdürülebilirlik, yaratıcılık ve özgünlük kavramlarıyla ilişkilidir. Yeni teknolojiler ve ihtiyaçlar, ürünlerin yeniden tasarlanmasını ve yeni bir döngünün başlamasını sağlar. Bu nedenle, çöp ürüne dönüşmeden doğal süreçlere uyumlu tasarımlarla mobilyaların planlanması gerekmektedir. Sürdürülebilir mimari ve çevre kavramları, endüstriyel ürünlerden mimari çevrenin tasarımına kadar her düzeyde göz önünde bulundurulmalıdır. Türkiye mobilya sektörü, çevre bilincini ön planda tutarak geri dönüşüm süreçlerini yönetebilecek sektörel alt yapıya sahiptir. Hammadde üreticileri, teknik makine altyapısı ve sektörel olanaklar sayesinde atık mobilyaların toplanması ve geri dönüşümü için gerekli alt yapıya sahiptir. Bu alt yapı, çevre dostu malzemelerin üretimini sağlamak için önemli bir olanaktır. Teknik makine altyapısı, verimli ve kaliteli üretimi desteklemekte ve mobilya sektöründe kullanılan ileri teknoloji ekipmanlarını barındırmaktadır. Sektörel olanaklar ise, tedarik zinciri, lojistik ağlar, eğitim ve araştırma merkezleri gibi unsurları içermektedir. Türkiye, bu alanlarda güçlü bir altyapıya sahiptir ve sürekli gelişim için eğitim ve araştırma merkezlerini desteklemektedir. Bu kapsamlı alt yapı sayesinde, Türkiye mobilya sektörü geri dönüşüm süreçlerinde başarılı bir şekilde faaliyet gösterebilir. Atık mobilyaların toplanması ve geri dönüşümü için gerekli olanaklar mevcuttur ve uluslararası kalite standartlarına uygun üretim yapılarak geri dönüştürülecek mobilyaların yurt içi ve yurt dışı pazarlarda değerlendirilmesi sağlanabilir. Türkiye mobilya sektörü, çevreye zarar vermeden sürdürülebilir bir yaklaşım benimseyerek kaynakları verimli bir şekilde kullanma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın amacı, geri dönüştürülebilen mobilyaların tasarım ve üretiminden, tersine lojistik süreçleri uygulanarak ekonomiye tekrar bir değer olarak kazandırılması süreçlerinin detaylı olarak planlanması ve mobilya atıklarının çevreye vereceği zararın minimize edilmesine ilişkin öneriler sunulmasıdır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat yönteminden yararlanılmıştır. Verilerin analizinden sonra elde edilen bulgulara göre, kamu ve özel sektördeki kuruluşların teşviki ile geri dönüştürülebilir mobilyaların pazarlama ve satışının mümkün olacağı ve böylece çevrenin korunmasına katkıda bulunulacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The unsustainable use of energy and natural resources, the depletion of environmental resources, and the increasing population underscore the importance of sustainability. Due to the significant utilization of forest resources, the furniture sector needs to develop sustainable design, production, and sales strategies to reduce the harm inflicted on our forests and natural environment. Sustainable furniture design aims to establish a strategy that determines the product's life cycle from the design stage. Furniture is easily updated and frequently desired by users for updates in interior design. Therefore, adopting sustainable designs is crucial in preventing waste generation. Sustainability is closely associated with creativity and originality. New technologies and needs allow for product redesign and the initiation of new cycles. Consequently, furniture should be planned with designs that align with natural processes, avoiding becoming waste. Sustainable architecture and environmental considerations should be incorporated at all levels, ranging from industrial products to architectural design. The Turkish furniture sector possesses the necessary sectoral infrastructure to effectively manage recycling processes while prioritizing environmental consciousness. Through raw material producers, technical machinery infrastructure, and sectoral opportunities, the required foundation for collecting and recycling waste furniture is available. This infrastructure provides an important opportunity to facilitate the production of eco-friendly materials. The technical machinery infrastructure supports efficient and high-quality production, accommodating advanced technology equipment used in the furniture sector. Sectoral opportunities include elements such as the supply chain, logistics networks, education, and research centers. Turkey has a strong infrastructure in these areas and supports the development of education and research centers for continuous improvement. With this comprehensive infrastructure, the Turkish furniture sector can successfully engage in recycling processes. The necessary facilities are in place for collecting and recycling waste furniture, and by producing furniture that meets international quality standards, recycled furniture can be evaluated in domestic and international markets. The Turkish furniture sector has the potential to adopt a sustainable approach, utilizing resources efficiently without causing harm to the environment. The aim of this study is to plan detail the process of recylable furniture, from design and production to gaining value to the economy by applying reverse logistics processes, and to eliminate the damage that furniture waste will cause to the environtment as a result of this planning. İn this research, the interview method with semi-structured interview questions was applied, and by analyzing the answer of the interviewed company officials, it was concluded that the marketing and sale of recylable furniture would be possible with the encourageent of private and puplic institutions, thus contributing to the protection of the environtment.