Sapkınlık ve suç bağlamında metal müziğin antagonist kodları
The antagonistic codes of metal music in the context of deviance and crime
- Tez No: 875636
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ÖZMENTEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Metal müzik, özellikle 1980'ler ve sonrasında dünyada hızla yayılmaya başlamış ve suç ilişkileri nedeniyle beraberinde çeşitli ahlaki panikleri de körüklemiştir. Antagonist kodları, tarihindeki suçların daha fazla dikkat çekmesine vesile olmuş ve sapkın ya da suçlu müziği olarak etiketlenmiştir. Özellikle bazı antagonist kodların işlenen suçlarla direkt ilişkili olması bu etiketleri haklı çıkarmakta başarılı olmuştur. Norveçli Black Metal müzisyenleri tarafından 1990'larda işlenen suçların, müziğin ve imajın özellikleriyle eşleşmesi dikkat çekmiştir. Sonrasında Norveç'te yaşanan nefret cinayetleri, kilise kundaklamaları ve Vandalizm, taklitçi saldırılar olarak dünya geneline yayılmış ve Black Metal'in kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Bu vakaların müzikle ilişkisini reddetmek mümkün olmasa da Metal müziğin dinleyicilerini suça itme potansiyeli tartışmalıdır. Konuya etiketleme teorisinin kuramcısı Becker'ın (2013) 'hariciler' (outsiders) kavramı üzerinden yaklaşmanın karanlıkta kalan bazı noktaları aydınlatmada yararlı olacağını uman bu araştırma, Metal müziğin antagonist kodlarının toplumsal etiketlemelerin sonucunda daha da aşırılaştığını öngörmektedir. Çalışma, Metal müzik kültürü içerisindeki antagonist kodları Sistematik Literatür Taraması yardımıyla toplamayı ve tematik olarak analiz edilen verileri sapkınlık ve suç bağlamında tartışarak yorumlayıcı bir üslupla aktarmayı; böylece geniş çaplı bir kaynak olmayı, eleştirel ve refleksif bir bakış sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Metal music, especially from the 1980s onwards, began to spread rapidly around the world and fueled various moral panics due to its associations with crime. Its antagonist codes have drawn more attention to the crimes in its history, labeling it as deviant or criminal music. The fact that some antagonist codes are directly related to committed crimes has justified these labels. It was noteworthy that the crimes committed by Norwegian Black Metal musicians in the 1990s matched the characteristics of music and image. Subsequently, hate murders, church burnings, and vandalism in Norway spread globally as copycat attacks and became part of Black Metal culture. Although it is impossible to deny the relationship of these cases with the music, the potential of Metal music to push its listeners towards crime is questionable. This study, hoping to shed light on some obscure points by approaching the subject through Becker's (2013) concept of 'outsiders' in labeling theory, predicts that the antagonist codes of Metal music become even more transgressive as a result of social labeling. The study aims to collect the antagonist codes within Metal music culture through a Systematic Literature Review, and to discuss and interpret the data analyzed thematically in the context of deviance and crime, thus aiming to be a comprehensive resource and to offer a critical and reflexive perspective.