Polisiye filmlerde mekan tasarımının duygular bağlamında incelenmesi ve sahne tasarımının film atmosferine katkısı: Old Boy (2003) filmi örneği
Examination of space design in crime movies in the context of emotions and the contribution of stage design to the movie atmosphere: The example of Old Boy (2003)
- Tez No: 938482
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sinemanın ve mimarinin temel hedefi duygulardır. Sinemada izleyiciye, hedef alınan duygu ile ulaşılmaya çalışılır. Sağlanabildiği durumda bu duygu ortaklığı onu filme dahil eder. Mimari tasarımda ise kullanıcının o mekânda hedef alınan, amaca uygun duygulara ulaşması istenmektedir. 21. Yüzyılda suçların çoğu şehirlerde meydana gelmektedir ve yapılı çevre şiddetin izlerini taşır. Mimari suç olaylarını aydınlatmak isteyenler için bir ipucu niteliğindedir. Mimari mekân; suçun meydana geldiği ortam, suçun bir aracı, suça teşvik eden bir özellik veya suç işlenmesine engel olan bir koruyucu haline gelebilir. Suç öncesi alınabilecek önlemler mimari mekânın fiziksel özellikleri ile ilgili iken; suç sonrası mekân olay yerine dönüşür. Tüm bu araştırma başlıkları polisiye film türünün anlatı yapısı ile ortaktır. Suç mekanlarının ortak fiziksel özellikleri, insan psikolojisinde ortak olan temel duyguları ve alt duyguları tetikler ve bu duygular kullanıcı davranışlarını etkiler. Polisiye film türünde gerçekçilik hissinin ve izleyici üzerindeki etkisinin arttırılması sahne tasarımından ve atmosferinden geçer. Bu çalışma suç, korku ve gerilim temalı filmlerde mekânsal tasarım unsurlarının duyguları ve sonucu olan suç davranışlarını tetikleme potansiyelini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu filmlerin hedeflediği ve duygu literatüründe bahsedilen birincil ve ikincil duygular arasında ortaklıklar bulunmaktadır. Çalışmada ortak olduğu görülen korku, öfke, tiksinme ve gerilim ana duygular olarak seçilirken bunlara sinema filminin hedef duygusu olan merak ve şaşkınlık da dahil edilmiştir. Film sahneleri, tasarım alt başlığında; mekânsal algıyı etkileyen temel tasarım ilkeleri (denge, hiyerarşi, ritim, vurgu vb.), tasarım parametreleri (renk, ışık, doku, form vb.), suç olgusunu çağrıştıran ögeler ve mimari nesne-elemanlar açısından analiz edilecektir. Sinema çekim teknikleri alt başlığında; kamera açıları, plan, kamera hareketleri ve kurgu teknikleri analiz edilerek, tüm bu parametreler ışığında mekân kurgusunun duygusal bir araç olarak nasıl kullanıldığı incelenmiştir. Suç mekânlarının ortak fiziksel özellikleri, bu mekânların kullanıcıları ve izleyicilerinde yarattığı benzer duygular, olay yeri olma durumu, tasarımın atmosfere etkisi, film sahneleri üzerinden analiz edilerek hem film tasarımcılarına hem de mimarlara rehberlik edecek bir kaynak oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of both cinema and architecture is to evoke emotions. In cinema, filmmakers seek to engage the audience by eliciting the targeted emotion, creating a sense of shared experience that draws viewers into the film. Similarly, architectural design aims to elicit specific, purpose-driven emotions in users within a given space. In the 21st century, the majority of crimes occur in urban areas, and the built environment often bears the marks of violence. Architecture serves as a crucial clue for those investigating criminal incidents. Architectural spaces can function as the setting for a crime, a facilitator of criminal behavior, a feature that incites crime, or a protective element that deters it. While pre-crime interventions are typically related to the physical characteristics of architectural spaces, post-crime spaces become transformed into crime scenes. These areas of inquiry overlap significantly with the narrative structure of crime films. The shared physical characteristics of crime scenes trigger fundamental and secondary emotions that are universally rooted in human psychology, ultimately influencing user behavior. In crime films, enhancing the sense of realism and emotional impact on the audience is closely tied to scene design and atmosphere. This study aims to examine the potential of spatial design elements in crime, horror, and thriller films to evoke emotions and provoke corresponding criminal behaviors. There is a strong correlation between the primary and secondary emotions targeted by these films and those described in the literature on emotions. Fear, anger, disgust, and tension are identified as the primary emotions shared across these films, with curiosity and surprise—key emotions targeted by cinema—also included. Film scenes will be analyzed under the design subcategory in terms of basic design principles affecting spatial perception (e.g., balance, hierarchy, rhythm, emphasis), design parameters (e.g., color, light, texture, form), elements evocative of crime, and architectural objects and components. The subcategory of cinematic techniques will analyze camera angles, shot compositions, camera movements, and editing techniques to explore how spatial design serves as an emotional tool. By analyzing the common physical characteristics of crime places, the emotions they evoke in both users and audiences, their transformation into crime scenes, and the impact of design on atmosphere through film scenes, this study aims to provide a guide for both film designers and architects.