Suçluların iadesi - hükümlü nakli
Extradition and prisoner transfer
- Tez No: 875657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşmenin hız kazanması ve uluslararası ilişkilerin artmasıyla birlikte, suçların sınır aşan nitelik kazanması ve suçluların farklı ülkelere kaçma eğilimleri, devletler arası iş birliğinin önemini artırmaktadır. Bu bağlamda, suçluların iadesi ve hükümlü nakli, uluslararası ceza adaletinin sağlanması ve suçla etkin mücadele edilmesi açısından kritik öneme sahip iki temel mekanizma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, suçluların iadesi ve hükümlü nakli süreçlerinin hukuki dayanaklarını, ulusal ve uluslararası düzenlemeleri, uygulama esaslarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, Türkiye'nin suçluların iadesi ve hükümlü nakli konusundaki mevzuatı, uluslararası sözleşmeler ve uygulamalar değerlendirilmektedir. Ayrıca, bu süreçlerde insan haklarına saygı gösterilmesi, adil yargılanma hakkının korunması, ayrımcılığın önlenmesi ve insan onurunun gözetilmesi gibi temel ilkeler de ele alınmıştır. Birinci bölümde, suçluların iadesi süreci, uluslararası iş birliği ve adaletin sağlanması açısından önemi, temel esasları ve iade engelleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, hükümlü nakli kavramı, hukuki temelleri, şartları ve suçluların iadesinden farkları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, ulusal ve uluslararası hukukta suçluların iadesi ve hükümlü naklinin hukuki temelleri detaylandırılmıştır. Suçluların iadesi ve hükümlü nakli, uluslararası ceza adaletinin sağlanması, suçluların cezalandırılması ve devletler arasındaki adli iş birliğinin güçlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal düzenlemeler, bu süreçlerin hukuki çerçevesini oluşturmakta ve uygulamada karşılaşılan sorunların çözümüne katkı sağlamaktadır. Bu süreçlerin etkin bir şekilde yürütülmesi, uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi ve adaletin sağlanması açısından kritik öneme sahiptir. Çalışmada ele alınan konular, uluslararası hukukun ve devletler arası ilişkilerin dinamik yapısı göz önüne alındığında, sürekli olarak güncellenmesi ve geliştirilmesi gereken alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalization and the increase in international relations, the transnational nature of crimes and the tendency of criminals to flee to different countries increase the importance of inter-state cooperation. In this context, extradition and prisoner transfer are two fundamental mechanisms that are critical for ensuring international criminal justice and fighting crime effectively. This study aims to examine the legal basis, national and international regulations, and implementation principles of extradition and transfer of convicts. Within the scope of the study, Turkey's legislation, international conventions and practices on extradition and transfer of convicts are evaluated. In addition, the basic principles such as respect for human rights, protection of the right to a fair trial, prevention of discrimination and observance of human dignity are also addressed in these processes. In the first chapter, the extradition process, its importance in terms of international cooperation and the provision of justice, its basic principles and obstacles to extradition are analyzed. In the second part, the concept of prisoner transfer, its legal foundations, conditions and differences from extradition are discussed. In the third part, the legal foundations of extradition and transfer of convicts in national and international law are detailed. Extradition and transfer of convicts are of great importance in terms of ensuring international criminal justice, punishing criminals and strengthening judicial cooperation between states. International conventions and national regulations to which Turkey is a party constitute the legal framework of these processes and contribute to the solution of problems encountered in practice. The effective conduct of these processes is critical for strengthening international cooperation and ensuring justice. Considering the dynamic nature of international law and inter-state relations, the issues addressed in this study are areas that need to be continuously updated and developed.