Diyalojik halkla ilişkiler ve e-yönetişim: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı X hesabı üzerine bir analiz
Dialogical public relations and e-governance: An analysis on the X account of the Presidency of the Republic of Türkiye
  1. Tez No: 875665
  2. Yazar: BÜŞRA KÜÇÜKCİVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yeniliklerin bir yansıması olan dijital dönüşüm; bireylerin, vatandaşların, kurumların ve devletlerin hayatını derinden etkilemektedir. Dijital çağın önemli kavramlarından biri olan dijital dönüşümle gerçek ve sanal dünya arasında geçirgen bir yapı ortaya çıkmaktadır. Bu durum hem devletlerin iş yapma biçimlerine ve hizmetlerine hem de hükümetlerin vatandaşlarıyla olan iletişim ve etkileşimlerine derinden etki etmektedir. Bu bakımdan dünya üzerinde pek çok devlet; web sitesi, sosyal medya ve sosyal ağ platformları başta olmak üzere farklı dijital iletişim kanallarını oldukça aktif bir biçimde kullanmaktadır. Söz konusu platformların kullanımı, devlet ve vatandaş arasındaki ilişkide açık bir iletişim ve yönetim anlayışının geliştirilmesi açısından önemlidir. Bu bağlamda diyalojik halkla ilişkiler ve e-yönetişim gibi dijital çağın önemli kavramları dikkat çekmektedir. Diyalojik halkla ilişkiler ve e-yönetişimde, devlet ve vatandaş arasında demokratik müzakerelerin öne çıktığı teknoloji aracılı bir ilişki vardır. Diyalojik halkla ilişkiler ve e-yönetişim faktörleri; devletin rolü, sorumluluk alanı ve yönetim sürecine dair konularda vatandaşlar gibi diğer aktörlerin delege edilmesine vurgu yapmaktadır. Bu araştırmada, devletin iş yapma ve hizmet etme, vatandaşlarıyla iletişim ve etkileşim kurma biçimleri, diyalojik halkla ilişkiler ilkelerinden; diyalojik döngü, bilginin kullanışlılığı, tekrar ziyaretlerin sağlanması, arayüzün kullanım kolaylığı, ziyaretçilerin korunması ile e-yönetişim bileşenlerinden; katılım, şeffaflık ve hesap verebilirlik, denetim, bilgi ve hizmet sunumu, iletişim ve etkileşim açısından ele alınmaktadır. Bu bağlamda bu araştırmada, devlet ve vatandaş arasındaki ilişki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı X hesabı gönderileri özelinde ve 2023 yılının ilk altı ayını kapsayacak sınırlılıkta ele alınmaktadır. İçerik analizi tekniğinin kullanıldığı bu araştırmanın verileri, MAXQDA aracılığıyla analiz edilmiştir. 1139 gönderinin incelendiği bu araştırmanın analiz bulgularına göre Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı X hesabı tarafından paylaşılan gönderilerden diyalojik halkla ilişkiler ilkelerine dair 4280 koda, e-yönetişim bileşenlerine dair ise 1405 koda ulaşılmıştır. Buna göre Cumhurbaşkanlığı makamı X hesabı tarafından paylaşılan gönderilerin merkezi olarak diyalojik halkla ilişkiler odağında olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak diyalojik halkla ilişkiler ilkelerinden bilginin kullanışlılığı; medya ve vatandaşlar açısından bilginin kullanışlılığı alt temaları kodlu bölümlerinin, e-yönetişim bileşenleri kodlu bölümlerinden denetim, şeffaflık ve hesap verebilirlik, katılım, bilgi ve hizmet sunumu ve son olarak makro iletişimle birlikte kodlandığı bölümlerin olduğu ve dolayısıyla aralarında bir ilişki olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation, which is a reflection of innovations in information and communication technologies, profoundly affects the lives of individuals, citizens, institutions, and states. With digital transformation, one of the significant concepts of the digital age, a permeable structure emerges between the real world and the virtual world. This situation deeply affects how states do business and their services, as well as the communication and interaction of governments with their citizens. In this regard, many states worldwide actively use different digital communication channels, especially websites, social media, and social network platforms. Using these platforms is essential in developing a clear communication and management approach in the relationship between the state and the citizen. In this context, important concepts of the digital age, such as dialogical public relations and e-governance, attract attention. In dialogical public relations and e-governance, there is a technology-mediated relationship between the state and the citizen in which democratic negotiations come to the fore. Dialogical public relations and e-governance factors emphasize the delegation of other actors, such as citizens, on issues related to the role of the state, its area of responsibility, and the management process. In this research, the ways in which the state does business and serves and communicates and interacts with its citizens are discussed in terms of the principles of dialogical public relations, the dialogic loop, the usefulness of information, the generation of return visits, the ease of use of the interface, and the conservation of visitors, and in terms of e-governance components such as participation, transparency and accountability, auditing, information and services delivery, communication and interaction. In this context, in this research, the relationship between the state and the citizen is explicitly discussed with the posts of the Presidential X account of the Republic of Türkiye and within the scope of covering the first six months of 2023. The data of this research, in which the content analysis technique was used, was analyzed through MAXQDA. According to the analysis findings of this research, through which 1139 posts were examined, 4280 codes regarding dialogical public relations principles and 1405 codes regarding e-governance components were obtained from the posts shared by the X account of the Presidency of the Republic of Türkiye. Accordingly, it has been determined that the posts shared by the Presidential Office X account are centrally focused on dialogical public relations. In addition, it has been found that there are sections coded with the sub-themes of the usefulness of information, which are among the dialogical public relations principles, and sections coded with auditing, transparency and accountability, participation, information, and services delivery, and finally macro communication, among the sections coded with e-governance components, and therefore that there is a relationship between them.