'Metafizik İyi' nin yeniden inşası: Taha Abdurrahman'da ahlak
The reconstruction of the 'Metaphysical Good': Morality in Taha Abdurrahman
  1. Tez No: 875666
  2. Yazar: YUSUF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZAHİD ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada Yeni Çağda hâkim olan seküler ahlak paradigmasına alternatif bir ahlak paradigması sunması yönünden Taha Abdurrahman'ın dine dayalı ahlak felsefesi incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde ahlak felsefesine dair yeni kavramsallaştırmalar ortaya konulmuştur. Burada oluşturulan kavramsal çerçeve ile ahlakı bir bakış açısı ve yaşam tarzı olarak ele alan kadim dünyadan ahlakın bireysel tercihlere indirgendiği modern dünyaya geçiş süreci ele alınmıştır. Birinci bölümde ahlaklanmanın“metafizik iyi”den“etik iyi”ye doğru nasıl dönüştüğü üzerinden ahlak felsefesi tarihi yeniden okunmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde ise ahlakın bireysel tercihler ve özgürlükler alanına indirgenmesine karşı Taha Abdurrahman'ın alternatif bir paradigma inşa etme girişimi incelenmiştir. Burada Taha Abdurrahman'ın düşünsel serüveni, epistemolojik metodu, insan doğasına yaklaşımı, aklı ele alışı, dine ve ahlaka bakışı ele alınıp bu düşüncelerin tıpkı kadim dünyanın paradigması gibi nasıl bütüncül bir yapı arz ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Taha Abdurrahman's religion-based moral philosophy is analyzed in terms of its offering an alternative moral paradigm to the secular moral paradigm dominant in the New Age. In the first part of the study, new conceptualizations of moral philosophy are demonstrated. In this part, the history of moral philosophy is reread through the transformation of morality from the“metaphysical good”to the“ethical good”. In the second part of the study, Taha Abdurrahman's attempt to construct an alternative paradigm against the reduction of morality to the realm of individual preferences and freedoms is analyzed. Here, Taha Abdurrahman's intellectual adventure, epistemological method, his approach to human nature, his approach to reason and his view of religion and morality are discussed. In this way, the question of how these ideas present a holistic structure -just like the paradigm of the ancient world- is revealed.