Tatil planlaması yapan yabancı turistlerin destinasyon seçiminde terör saldırılarının etkisi
The effect of terrorist attacks on the destination selection of foreign tourists planning a holiday
- Tez No: 875667
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AKGÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 224
Özet
Turizm, günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle ülke ekonomisine azımsanamayacak katkısı nedeniyle en hızlı gelişim gösteren sektörlerin başını çekmektedir. Hızlı gelişim gösteren bu sektör, terör örgütlerince gerçekleştirilen saldırılar sonrası oluşan güvenlik zafiyeti sonucunda yaşanan turist sayısındaki azalma ve olumsuz imaj gibi nedenlere dayalı olarak alternatiflerine göre kırılgan bir yapıya sahiptir. Turizm sektörünü doğrudan ya da dolaylı olarak hedef alan terör örgütleri yasa dışı olarak gerçekleştirdikleri eylemlerle turizm sektörü üzerinden ülkelerin ekonomisini sekteye uğratarak baskı ve korkutma amaçlarını gerçekleştirdiklerini sanmaktadırlar. Bu kapsamda, terör örgütlerinin 2005-2020 yılları arasında yer alan 16 yıl içerisinde, 12 Akdeniz ülkesi (Mısır, Yunanistan, Fransa İtalya, İsrail, İspanya, Cezayir, Fas, Tunus, Libya, Lübnan ve Filistin), yedi Türkiye'ye sınır ülke (Azerbaycan, Ermenistan, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, İran ve Suriye) ve Türkiye olmak üzere toplamda 20 ülkede gerçekleştirdikleri terör saldırılarının, bu ülkeleri ziyaret eden yabancı turist üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada, ilk olarak Global Terrorism Database (GTD) veri tabanında yer alan istatistiki ikincil veriler ile terör örgütlerince gerçekleştirilen terör saldırılarına ait harita ve tablolar (Saldırıların yoğunluğu, saldırı sonrasında yaşanan can kaybı ve yaralanma, saldırıda hedef olan ya da zarar gören kesim, gerçekleştirilen saldırı türleri ve bu saldırı türleriyle gerçekleştirilen can kaybı ve yaralanmalar ile doğrudan turistlere yönelik gerçekleştirilen terör saldırıları) hazırlanmıştır. Daha sonrasında Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) veri tabanında yer alan verilere dayalı olarak da tablolar hazırlanarak elde edilen verilen ile de oluşturulan grafik ve yapılan SPSS Regresyon Testi ile etkinin açıklanabilmesi adına bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırma sonucunda, yabancı turistlerin destinasyon seçimine etki eden kriterlerden güvenliği göz ardı etmedikleri anlaşılmaktadır. Destinasyon tercihlerinde ülkenin geneline yayılmış, sürekli ve yoğun olarak yaşanan terör eylemleri varsa o ülkenin destinasyon seçimi de bu duruma bağlı olarak olumsuz yönde etkilenmektedir. Ülkenin belirli bir alanında kısıtlı kalan ya da süreklilik arz etmeyen terör eylemleri sonrasında turistlerin aynı ülke içerisinde yönelebilecekleri alternatif destinasyon olması halinde buraya, olmaması halinde ise tamamen faklı ülkelere yöneldikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, tourism is one of the fastest developing sectors due to its significant contribution to the national economy with the effect of globalization. This rapidly developing sector has a fragile structure compared to its alternatives due to reasons such as the decrease in the number of tourists and negative image as a result of the security weakness caused by the attacks carried out by terrorist organizations. Terrorist organizations, which directly or indirectly target the tourism sector, think that they achieve their goals of oppression and intimidation by disrupting the economy of countries through the tourism sector with their illegal acts. In this context, in the 16 years between 2005 and 2020, terrorist organizations attacked 12 Mediterranean countries (Egypt, Greece, France, Italy, Israel, Spain, Algeria, Morocco, Tunisia, Libya, Lebanon and Palestine), seven countries bordering Turkey. The impact of terrorist attacks in a total of 20 countries, including Azerbaijan, Armenia, Bulgaria, Georgia, Iraq, Iran and Syria, and Turkey, on foreign tourists visiting these countries was investigated. In the research, firstly, statistical secondary data in the Global Terrorism Database (GTD) database and maps and tables of terrorist attacks carried out by terrorist organizations (İntensity of attacks, loss of life and injuries after the attack, people who were targeted or harmed in the attack, the attack carried out types of attacks, loss of life and injuries caused by these types of attacks, and terrorist attacks directly against tourists) have been prepared. Afterwards, tables were prepared based on the data in the World Tourism Organization (UNWTO) database, and an evaluation was made to explain the effect using the graph created with the data obtained and the SPSS Regression Test. As a result of the research, it is understood that foreign tourists do not ignore security as one of the criteria affecting destination selection. If there are continuous and intense terrorist attacks spread throughout the country in destination choices, the destination choice of that country is also negatively affected by this situation. It has been concluded that after terrorist acts that are limited to a certain area of the country or are not continuous, tourists turn to alternative destinations within the same country, and if not, they turn to completely different countries.