Metclopramid uygulamasının mivakuryum etki süresine ve plazma kolinesteraz aktivitesine etkisi
Metclopramid uygulamasının mivakuryum etki süresine ve plazma kolinesteraz aktivitesine etkisi
- Tez No: 875682
- Danışmanlar: UZMAN NURTEN AŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızda; antiemetik ve prokinetik ajan olarak anestezide sık kullanılan metoclopramidin plazma kolinesteraz tarafından metabolize edilen mivakuryuma etkisini objektif bir nöromusküler blok monitorizasyonu olan Train- of - Four yöntemiyle inceledik. Ayrıca metoclopramidin plazma kolinesteraz aktivitesine etkisini in vivo araştırdık. Elektif cerrahi uygulanacak, ASA I-II grubu 18-70 yaş arası 40 hasta, preoperatif fizik muayeneleri ve biyokimyasal tetkikleri yapıldıktan sonra premedikasyon uygulanmadan operasyona alındı. Randomize çift kör yapılan bu çalışmada; 20 hastaya indüksiyondan önce ( mivakuryum uygulamasından 15 dak. önce) 0.15 mg/kg metaclopramid 5 cc'ye tamamlanarak IV uygulandı.20 hastaya da kontrol grubu olarak 5 cc serum fizyolojik yapıldı. Bütün hastalara nöromusküler blok için 0.20 mg /kg dozunda mivakuryum IV bolus yapıldı. Hastalardan damar yolu açılır açılmaz plazma kolinesteraz aktivitesini tayin etmek için ilk kan örnekleri alındı (PCHEA). İkinci kan örnekleri metoclopramid veya SF yapıldıktan 10 dak. sonra alındı(PCHEB).3. kan örnekleri ise mivakuryum yapıldıktan 5 dak. sonra alındı (PCHEC).Bütün hastalara train- of - four yöntemiyle nöromüsküler blok monitorizasyonu yapıldı ve etki başlama süreleri,T1 %25,T1 %50,T1 %75 ve T1 %90 değerleri kaydedildi.Hastalar indüksiyon öncesi ve indüksiyondan 3 dak. sonraki kalp tepe atımı,sistolik arter basıncı,diastolik arter basıncı,ortalama arter basıncı, SPO2 değerleri kaydedildi ve operasyon süresince bu değerler kaydedildi. Metoklopramid ve SF grubu etki başlama süreleri ortalamaları arasındaki %8,41'lik fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (P>0.05).Metoklopramid grubundan SF grubuna kıyasla metoclopramid grubunda ortalama T1 %25 %44.59 (P0.05).
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the effect of metoclopramide, a commonly used antiemetic and prokinetic agent in anesthesia, on mivacurium, which is metabolized by plasma cholinesterase, using the Train-of-Four method, an objective neuromuscular block monitoring technique. Additionally, we examined the in vivo effect of metoclopramide on plasma cholinesterase activity. After conducting preoperative physical examinations and biochemical tests, 40 patients aged 18-70 years, classified as ASA I-II, who were scheduled for elective surgery, were included in the study without premedication. In this randomized, double-blind study, 20 patients received 0.15 mg/kg of metoclopramide, diluted to 5 cc, intravenously 15 minutes before mivacurium administration. The control group of 20 patients received 5 cc of saline. All patients received an IV bolus of 0.20 mg/kg of mivacurium for neuromuscular block. The first blood samples were taken immediately after intravenous access was established to determine plasma cholinesterase activity (PCHEA). The second blood samples were taken 10 minutes after the administration of metoclopramide or saline (PCHEB). The third blood samples were taken 5 minutes after the administration of mivacurium (PCHEC). Neuromuscular block monitoring was performed on all patients using the Train-of-Four method, and the onset times of the effect, T1 25%, T1 50%, T1 75%, and T1 90% values were recorded. Heart rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, and SPO2 values were recorded before induction and 3 minutes after induction, and these values were monitored throughout the operation. The 8.41% difference between the average onset times of the metoclopramide and saline groups was not statistically significant (P>0.05). However, in the metoclopramide group compared to the saline group, the average T1 25% was 44.59% longer (P0.05).