Süyûtî'nin ed-Dürrü'l-mensûr adlı tefsirinde Enfâl Sûresindeki Bedir Savaşı ile ilgili rivayetlerin tahrîc ve değerlendirmesi
Explanation and evaluation of the Suyuti's narrations about the Battle of Badr in the Surat Anfal in his tafsir named ed-Durrul-mansur
  1. Tez No: 875681
  2. Yazar: ŞEYMA NUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Süyûtî'nin kaleme aldığı ed-Dürrü'l-mensûr, rivayet tefsirleri arasında önemli bir yere sahiptir. İçinde yer alan hadisler muhteva açısından rivayet tefsirleri arasında en hacimli kaynaklar arasındadır. Süyûtî bu eseri hazırlarken ayetlerle alakalı hadisleri senetsiz bir şekilde eserine kaydetmiştir. Bu durumda hadislerin sıhhatinin tespitini zorlaştırmıştır. Eserin hadis ilmi açısından kıymetini ortaya koymak ve hadislerin sıhhatini tespit etmek amacıyla bu araştırmanın yapılması büyük önem arz etmiştir. Bu sebeple ed-Dürrü'l-mensûr adlı tefsirin Enfâl sûresi bölümünde geçen Bedir Savaşı ile ilgili merfû hadisler üzerinde çalışma yapılmıştır. Öncelikle, Süyûtî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, Enfâl sûresinde yer alan hadislerin tahrîcini yapmak amacıyla kaynak taraması yapılmış ve hadislerin ilk geçtiği kaynağa ulaşılmaya çalışılmıştır. Hadislerin güvenirliliğini tespit amacıyla rical çalışmalarına başvurulmuştur. Ayrıca hadis âlimlerinin, incelemesi yapılan hadisler hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Araştırma sonunda incelenen hadislerin genel bir değerlendirmesi yapılmış, değerlendirmeler tablolar halinde sunulmuş ve sonuçları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
al-Durr al-manthur, written by Suyuti, has an important place among the narration tafsirs. The hadiths in it are the most voluminous sources among the narrative tafsirs in terms of content. While preparing this work, Suyuti narrated the hadiths related to the verses without any evidence, without subjecting them to any examination. In this case, it made it difficult to determine the authenticity of the hadiths. It is of great importance to conduct this research in order to reveal the value of the work in terms of hadith science and to determine the authenticity of the hadiths. For this reason, in the tafsir called al-Durr al-manthur, studies were carried out on the hadiths mentioned in the surat Anfal First of all, information is given about Suyuti's life and works. Then, a source scan was carried out in order to examine the hadiths in Suurat Anfal and an attempt was made to reach the source where the hadiths were first mentioned. Research has been conducted on rijal studies in order to determine the reliability of hadiths. Additionally, the opinions of hadith alims about the examined hadiths are included. At the end of our study, a general evaluation of the examined hadiths was made, the evaluations were presented in tables and the results were revealed.