Fransızca öğretmen adaylarının atanamama kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of anxiety levels of french prospective teachers in term of not being appointed
- Tez No: 875709
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dil öğretmenlerinin, özellikle de Fransızca gibi başlıca dünya dillerini öğretenlerin rolü, çok dilliliğin genellikle temel bir beceri olduğu küreselleşmiş bir dünyada giderek daha önemli hale gelmektedir. Türkiye'de dil öğretmenlerine olan talep, hem ülkenin eğitim reformlarından hem de dil edinimine benzersiz bir vurgu yapan Doğu ile Batı arasındaki köprü konumundan etkilenmiştir. Türkiye'deki Fransızca öğretmeni adaylarının özel durumu, bu küresel eğilimler ile yerel dinamiklerin benzersiz bir kesişimini sunmaktadır. Fransızca, Türkiye'de en yaygın öğretilen yabancı dil olmasa da (bu konum İngilizceye aittir), kültürel ve eğitimsel varlığını sürdürmektedir ve bu adayların yaşadığı kaygı sadece kişisel ya da bireysel bir endişe olmayıp Türk eğitim sistemindeki daha geniş sistemik sorunları yansıtmaktadır. Bu sorunlar, çoğu zaman şeffaflıktan yoksun olabilen öğretmen atamalarının merkeziyetçi yapısından, dil eğitimini etkileyen eğitim politikalarının değişen doğasına kadar uzanmaktadır. Sosyolojik açıdan, Türkiye'deki Fransızca öğretmeni adaylarının kaygıları, kamu sektörü işlerine verilen değer ve ülkedeki dil eğitiminin durumu da dahil olmak üzere daha geniş toplumsal eğilimlerin bir yansıması olarak görülebilir. Çalışmanın gerekçesi, sadece bireysel kaygılar olmayıp Türk eğitim sistemindeki sistemik sorunları yansıtan bu kaygıları anlama ve ele alma ihtiyacına dayanmaktadır. Bu kaygılar, sadece öğretmen adaylarının ruh sağlığını ve refahını değil, aynı zamanda mesleki gelişimlerini ve sınıftaki etkinliklerini de etkileyen derin etkilere sahiptir. Bu çalışma, Fransızca öğretmen adaylarının spesifik kaygılarını inceleyerek, Türkiye'deki öğretmen atama sistemindeki daha geniş çaplı sorunlara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Politika ve uygulama açısından öneminin yanı sıra, bu çalışma teorik katkıları açısından da önemlidir. Çeşitli psikolojik ve sosyolojik teorileri belirli bir gerçek dünya bağlamında uygulama ve test etme fırsatı sunmaktadır. Çalışma kapsamında nicel araştırma deseni benimsenmiş ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Senatosu Etik Kurulu'nun 2023/947 karar numaralı izniyle, bu okulda öğretim gören, Fransızca Öğretmenliği bölümünde okuyan, 160 öğrenci üzerinde kaygı düzeylerinin ölçülmesi üzerine bir anket uygulanmıştır. Bu anketten elde edilen bulgular ışığında öğrencilerin yüksek kaygı düzeyleri sergiledikleri gözlemlenirken, düşük gelir düzeyine sahip öğrencilerin orta ve yüksek gelirdekilere göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede yüksek kaygı düzeylerine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, multilingualism is often an essential skill, making the role of language teachers, particularly those teaching major world languages like French, increasingly important. The demand for language teachers in Turkey has been influenced by the country's educational reforms and its unique position as a bridge between East and West, with a particular emphasis on language acquisition. The situation of prospective French teachers in Turkey is a unique intersection of global trends and local dynamics. Despite not being the most widely taught foreign language in Turkey (that position belongs to English), French maintains its cultural and educational presence and the anxiety experienced by these candidates reflects broader systemic problems in the Turkish education system. These problems range from the centralized nature of teacher appointments, which can often lack transparency, to the changing nature of educational policies affecting language education. From a sociological perspective, the concerns of French teachers-to-be in Turkey can be viewed as a reflection of wider societal trends. These trends include the importance placed on public sector employment and the state of language education in the country.The study's rationale is to comprehend and tackle systemic issues in the Turkish education system that affect the mental health, well-being, professional development, and classroom effectiveness of student teachers. The concerns are not just individual but have far-reaching implications. The study's rationale is to comprehend and tackle systemic issues in the Turkish education system that affect the mental health, well-being, professional development, and classroom effectiveness of student teachers. This study aims to shed light on broader issues in the Turkish teacher assignment system by examining the specific concerns of French pre-service teachers. In addition to its significance for policy and practice, this study is also important for its theoretical contributions. It offers an opportunity to apply and test various psychological and sociological theories in a specific real-world context.The study adopted a quantitative research design. A questionnaire was administered to 160 students studying in the Department of French Language Teaching at Samsun Ondokuz Mayıs University with the permission of the Ethics Committee of the Senate, decision number 2023/947, to measure their anxiety levels. The questionnaire findings indicate that students experience high levels of anxiety. Additionally, students with low income levels exhibit statistically significantly higher anxiety levels than those with medium and high income levels.