Fransızca öğretmen adaylarının yabancı dil öğretme kaygısı: Marmara Bölgesi örneği
French prospective teachers' anxiety about teaching foreign languages: The example of Marmara Region
  1. Tez No: 864183
  2. Yazar: ESRA BEYLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK SOYLU BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma Fransızca öğretmen adaylarının yaşadığı yabancı dil öğretme kaygısının seviyesini, bu kaygının temel kaynaklarını ve öğretmen adaylarının bu kaygıyla başa çıkmak için kullandıkları stratejileri, önerileri belirleyip analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerine başvurularak karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı (açıklayıcı) sıralı desen kullanılmıştır. Nicel veriler Merç (2010) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Öğretmen Adayı Kaygı Ölçeği (FLSTAS) ile elde edilmiş, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Katılımcılar Bursa Uludağ Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde öğrenim gören Fransızca öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeğe 40 öğretmen adayı yanıt verirken görüşmeler Bursa Uludağ Üniversitesinden 28 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Nicel veri analizlerinin sonucunda Fransızca öğretmen adaylarının en yüksek düzeyde kaygı hissettiği konunun akranlar tarafından eleştirilmek olduğu saptanmıştır. Diğer yandan, en az kaygı hissedilen konunun ise akademik yetersizlik hissi olduğu tespit edilmiştir. Nitel verilerden elde edilen bulgular ise Fransızca öğretmen adaylarının neredeyse tamamının yabancı dil öğretme kaygısı yaşadığını ortaya koymuştur ve öğretmen adaylarının çoğuna göre dil seviyesi yeterliliğinin kaygı üzerinde bir etkisi bulunduğu görülmektedir. Birçok öğretmen adayı ise yabancı dil öğretme kaygısını aşmak için strateji geliştirmiş ve bu stratejileri uyguladıktan sonra neredeyse tamamının başarılı olduğu saptanmıştır. Nitel yöntem ile elde edilen veriler sayesinde anlaşılmıştır ki öğretmen adaylarının uygulamış oldukları stratejiler sayesinde nicel verilerin ortaya koymuş olduğu kaygı seviyelerinin azaldığı düşünülmektedir. Ayrıca, öğretmen adaylarının kaygıyı aşmak için sakin kalma, derse önceden hazırlanma, tecrübe sahibi olma ve kendine güvenme gibi birçok öneri sunduğu da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify and analyze the level of foreign language teaching anxiety experienced by French prospective teachers, the main sources of this anxiety, and the strategies and suggestions that teacher candidates use to cope with this anxiety. In the study, both quantitative and qualitative research methods were used and an explanatory sequential design, one of the mixed research methods, was used. Quantitative data were obtained through the Foreign Language Student Teacher Anxiety Scale (FLSTAS) developed by Merc (2010), and qualitative data were obtained through semi-structured interviews. The participants were French prospective teachers studying at Bursa Uludağ University, Marmara University and Istanbul University. While 40 teacher candidates responded to the scale, interviews were conducted with 28 teacher candidates from Bursa Uludağ University. As a result of quantitative data analysis, it was determined that the issue that French prospective teacher felt the highest level of anxiety was being criticized by their peers. Also, it was determined that the issue that felt the least anxiety was the feeling of academic incompetence. Findings obtained from qualitative data revealed that almost all of the French prospective teacher experienced foreign language teaching anxiety, and according to most of the teacher candidates, language proficiency had an effect on anxiety. Many teacher candidates have developed strategies to overcome their foreign language teaching anxiety, and it has been determined that almost all of them are successful after applying these strategies. Thanks to the data obtained with the qualitative method, it was understood that the anxiety levels revealed by the quantitative data have been reduced because of the strategies applied by the french prospective teachers. Additionally, it is seen that teacher candidates offer many suggestions to overcome anxiety, such as staying calm, preparing for the lesson in advance, having experience and self-confidence.