XIX. yüzyıl sonu ve XX. yüzyıl başında İstanbul'da mimari ortamda etkinlikleri ile İtalyanlar
Italians and their activities in Istanbul in the late XIX. century and in the early XX. century in arhitectural environment
- Tez No: 875717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PELİN ŞAHİN TEKİNALP, ÖĞR. GÖR. ÇİLER BUKET TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
XIX. yüzyıl sonu ve XX. yüzyıl başında İstanbul'da mimari ortamda etkinlikleri ile İtalyanlar üzerine olan çalışmamızda İstanbul'da inşaat sektöründe etkin mimar, müteahhit ve usta gibi aktörlerin yanında, inşaat malzemesi üreten ve satan aktörler ile dönemin öne çıkan inşaat firmaları da araştırılarak İtalyanların dönemin mimarlık ve sanat ortamına katkıları incelenmiştir. Çalışmamızın zamansal sınırını da oluşturan, İtalya Krallığı'nın kuruluşundan (1861) İtalya Cumhuriyeti'nin kuruluşuna (1946) kadar olan süreçte Türk-İtalyan siyaset ilişkilerinin ve değişen siyasi ortamın İstanbul İtalyan topluluğuna yansımaları araştırılmıştır. Bu bağlamda dönemin gazeteleri, dergileri ve romanlarına başvurulmuştur. İstanbul'da mimarlık ortamında İtalyan varlığı kurumları, konutları ve öne çıkan işletmeleri bağlamında incelenmiştir. Konutlar ve kurumlar, Goad Sigorta Haritası (1905) üzerinde işaretlenerek İtalyan yerleşim bölgesi ortaya çıkarılmıştır. Yapılar mimari üslup açısından değerlendirilmiştir. İstanbul'da etkin İtalyan mimarlar üzerine yoğunlaşan çalışmada mimarların eğitimleri, mesleki etkinlikleri ve eğitimci kimlikleri ile mimarlık ortamına getirdikleri yenilikler değerlendirilmiştir. Mimarlara ilişkin bir envanter hazırlanmıştır. Ticaret Yıllıkları aracılığıyla dönemin inşaat sektöründe etkin İtalyan aktörleri belirlenmiş ve İtalyan üreticiler, satıcılar, ustalar ve müteahhitlerin etkin oldukları yıllarda gerçekleştirdikleri işler, uygulamalar, üretim teknikleri ve ürünlerin görselleri reklam sayfaları eşliğinde sunulmuştur. Böylelikle İtalyan aktörlerinin etkinliklerinin yanı sıra dönemin beğenileri, üretim teknikleri, uygulama biçimleri, ürünleri ve iş tanımları ortaya konmuş ve mimarlık tarihimize katkıları görünür hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study on Italians and their activities in the architectural environment in Istanbul at late nineteenth and early twentieth centuries, the contributions of Italians to the architectural and artistic environment of the period are analysed by investigating the actors such as architects, contractors and craftsmen active in the construction field in Istanbul, as well as the actors producing and selling construction materials and the leading construction companies of the period. The reflections of Turkish-Italian political relations and the changing political environment on the Italian community in Istanbul during the period from the establishment of the Kingdom of Italy (1861) to the establishment of the Italian Republic (1946), which also defines the temporal boundary of our study, were investigated. In this context, newspapers, magazines and novels of the period were consulted. The Italian presence in the architectural environment in Istanbul is analysed in the framework of its institutions, residences and leading businesses. The residences and institutions are marked on the Goad Insurance Map (1905) to reveal the Italian residential area. The buildings are analysed in terms of architectural style. Focusing on the Italian architects active in Istanbul, the study analyses their education, professional activities, their identity as educators and the innovations they brought to the architectural environment. An inventory regarding the architects has been prepared. The Italian actors who were active in the construction field of the period have been identified through trade yearbooks, and the works, applications, production techniques and visuals of the products of Italian manufacturers, sellers, craftsmen and contractors during the years they were active are represented with advertisement pages. In this way, in addition to the activities of Italian actors, the preferences, production techniques, application methods, products and job descriptions of the period have been revealed and their contributions to our architectural history have become visible.