Federal sistemlerde egemenliğin dönüşümü: 1945 sonrasında kurulan federasyonları sınıflandırmak
The transformation of sovereignty in the context of federal systems: Classifying the federations established following 1945
  1. Tez No: 875721
  2. Yazar: AZER SUMBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Federasyon tartışmaları, doktrinde yeni bir olgu değildir. Ancak, bu tartışmalarda yerel ve uluslararası sermaye grupları ve bu grupların ağırlıklı olarak temsil edildiği sivil toplum kuruluşlarının talepleri ile siyasi iktidar arasındaki ilişki kurulmamakta ve federasyonlar, devlet biçimlerindeki ve egemenlik söylemindeki dönüşümle birlikte ele alınmamaktadır. Geniş anlamda siyasal iktidarı ve siyasal iktidarın oluşumunda etkili toplumsal güçlerin çatışması ve/veya uzlaşması ile oluşan kurum, örgüt ve normları araştırmak olan bu tezin çalışma konuları, federasyonlar, egemenlik kavramı ve egemenliğin dönüşümü meselesidir. Dar anlamda ise, bu kavram ve meselelerin 1945-1990 arası ve 1990 sonrası federasyonlar nezdinde somutlaştırılmasıdır. Güncel olarak dünyada 23 federasyon vardır ve 1945-1990 arasında kurulan 11 federasyonun 8'i; 1990 sonrası kurulan 8 federasyonun 3'ü eski sömürgedir. Kurulan federasyonların çoğunluğunun eski sömürge olma meselesi, bu tezin çıkış noktalarından biridir. ''Neden bu devletler federasyon olarak kurulmuştur?'' sorusunun cevabı, dönemin uluslararası hukuk ve egemenlik söylemi ekseninde açıklanacak, ayrıca ulus-devlet, milliyetçilik, ulusların kendi kaderini tayin hakkı ve mikro-milliyetçilik akımlarının bu federasyonlar üzerindeki etkileri açıklanırken literatüre hakim olan federalist teorilere değinilecektir. Diğer yandan, egemenliğin verili bir kavram olmamasından yola çıkarak, 1945-1990 arası ve 1990 sonrası egemenlik söyleminin federasyonlara yansımasının kuramsal yapısı klasik egemenlik anlayışı, hegemonya ve ulusal egemenlik yordamıyla açıklanacaktır. Nitekim, federasyonlar da birer ulus devlet olduğundan kavramların ve söylemlerin dönüştürdüğü ulus-devlet üzerine değerlendirmelerde sermayenin ve devletin ulsulararasılaşmasına ilişkin saptamalara yer verilecektir. Böylelikle, emperyalizmin klasik döneminin ve İngiliz hegemonyasının sona erdiği, ABD hegemonyasının başladığı dönemde kurulan federasyonların, bir devletin birden çok sermaye grubunun yatırımlarına, bir sermaye grubunun da birden çok devletin kaynaklarına ihtiyaç duyduğu yeni bir düzenin ortaya çıktığı kolektif emperyalizmin hakim olduğu konjoktürde ortaya çıktığı tespit edilecek ve uluslararası sermayenin devletler içerisinde artan oranlarda doğrudan temsil bulması, devlet aygıtının ve müdahalesinin, toplumsal ilişkilerin küresel düzeyde sürekli olarak sermaye birikimi lehine yeniden örgütlenmesini sağlayacak yeni biçimlere-federasyonların kurulmasına- neden olduğu sonucuna varılacaktır. Anahtar Sözcükler Federalizm, Federasyon, Egemenlik, Kolektif Emperyalizm, Sömürgecilik
Özet (Çeviri)
The debates on federation aren't a new phenomenon among scholars. However, the relationship between political power and demands of local, international capital groups and non-governmental organizations predominantly represented in afore-mentioned groups hasn't been yet established. Broadly, the main subjects of this thesis are federations, the concept and the transformation of sovereignty. In a narrow sense, these issues shall be focused in the terms of federations established between 1945-1990 and after 1990. Currently, there are 23 federations in the world. 8 of 11 established between 1945 and 1990; 3of 8 established after 1990 are former colonies. The essential issue is the majority of federations established after 1945 being former colonies. International law and sovereignty discourses in relevant era shall be underlined while explaining the effects of nation-state, nationalism, right to self-determination and micro-nationalism on these federations as well as pointing federalist theories to response“Why were these states established as federations?”. The theoretical structure of sovereignty discourse reflecting on federations established between 1945-1990 and after 1990 will be explained through classical sovereignty, hegemony and national sovereignty. Nonetheless, since federations are also nation states, determinations regarding the internationalization of capital and state will be included in the evalutions on the nation-states. Thus, federations have been established following the end of the classical period of imperialism and British hegemony will be determined and shall appoint that collective imperialism, falls in the beginning of the USA hegemony where a new order emerged in which a state needed the investments of more than one capital group and a capital group needed the resources of more than one state. Consequently, international capital finds increasing direct representation within states, the state apparatus and intervention lead to new forms- federations- reorganizing social relations in favor of capital accumulation at the global level, shall be concluded. Keywords Federalism, Federation, Sovereignty, Collective Imperialism, Colonialism