Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) eğitim modeline göre ilkokul eğitimi almış öğrencilerin ortaokul adaptasyonlarının incelenmesi
The investigation of middle school adaptations of students who wereeducated in primary school by Another School Is Possible (ASP) education model
  1. Tez No: 875732
  2. Yazar: ECE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Alternatif eğitim modelleri, son yıllarda Türkiye'de giderek daha fazla ilgi görmektedir. Geleneksel eğitim sistemlerinin belirli sınırları ve eksiklikleri göz önüne alındığında, alternatif eğitim yaklaşımları çocukların bireysel farklılıklarına ve ihtiyaçlarına daha fazla odaklanmaktadır. Bu bağlamda, Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) Kooperatifi tarafından ortaya konan alternatif eğitim modeli, çocukların hem akademik hem de sosyal-duygusal gelişimlerini desteklemeyi amaçlayan yenilikçi bir eğitim anlayışı sunmaktadır. BBOM modeli, öğrencilerin yaratıcı düşünme, problem çözme, ve bağımsız öğrenme becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu araştırmanın amacı, BBOM'un alternatif eğitim modelini benimsemiş İzmir Özel Renkli Orman İlkokulu'ndan mezun olan çocukların, devlet okullarındaki ortaokul süreçlerini incelemektir. Araştırma, öğrencilerin akademik performanslarını, okula uyum süreçlerini ve genel deneyimlerini ele almaktadır. Alternatif eğitimden gelen öğrencilerin, geleneksel eğitim sistemine geçişlerinde yaşadıkları kolaylıklar ve zorluklar da bu çalışmanın önemli bir odak noktasıdır. Araştırmada veriler ortaokul öğrencilerinin okudukları okullardaki öğretmenleri, kendileri ve velileri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma desenlerinden durum araştırması yöntemi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu gönüllü olarak katılan 7 öğretmen, 5 öğrenci ve 6 veli oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu ile toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu araştırma, BBOM modelinin ve genel olarak alternatif eğitim yaklaşımlarının, öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerine önemli katkılar sağladığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, alternatif eğitim modellerinin yaygınlaştırılması ve devlet okullarıyla entegrasyonunun sağlanmasının, tüm öğrencilere daha iyi bir eğitim imkanı sunulmasına katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda, Renkli Orman'a, diğer okullara ve alternatif eğitim alanında başka yapılacak araştırma konularına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Alternative education models have gained increasing attention in Turkey in recent years. In light of the limitations and shortcomings of traditional education systems, alternative education approaches focus more on the individual differences and needs of children. In this context, the alternative education model developed by the Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) Cooperative offers an innovative educational approach that aims to support both the academic and socio-emotional development of children. The BBOM model aims to develop students' creative thinking, problem-solving, and independent learning skills. The purpose of this study is to examine the middle school experiences of graduates from Özel Renkli Orman Primary School in Izmir, which has adopted the alternative education model of BBOM. The study examines students' academic performance, school adjustment processes, and overall experiences. The ease and difficulties experienced by students from alternative education backgrounds in their transition to the traditional education system are also important focuses of this study. The data for the study were obtained from semi-structured interviews with secondary school students, their teachers, and their parents. The research method was determined to be the case study method, a qualitative research approach. The study group consists of 7 teachers, 5 students, and 6 parents who participated voluntarily. The data were collected using an interview form developed by the researcher and were evaluated using descriptive analysis. This study reveals that the BBOM model and alternative education approaches in general make significant contributions to the academic and social development of students. These findings suggest that the promotion and integration of alternative education models with public schools can contribute to providing better educational opportunities for all students. In line with the findings, recommendations were made to Renkli Orman, other schools, and for further research in the field of alternative education.