Etik liderlik, iş yeri nezaketsizliği ve bilgi saklama davranışı: Doğrudan ve dolaylı ilişkiler
Ethical leadership, workplace incivility and knowledge hiding behavior: Direct and indirect relations
- Tez No: 875801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilgi saklama davranışı konusunun iş yaşamında önemli bir yeri olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, ilgili konunun ilişkili olabileceği diğer bazı değişkenlerle birlikte henüz incelenmediği görülmektedir. Bu çalışmanın amacı etik liderlik, iş yeri nezaketsizliği ve bilgi saklama davranışı arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkilerin araştırılması üzerinedir. Bu amaca ulaşabilmek için Orta Karadeniz Bölgesi'nde özel ve kamu sektöründe görev yapan 230 banka çalışanına ulaşılmıştır. 2023 yılı Ekim-Kasım döneminde, nicel araştırma yöntemi kullanılarak anket tekniği ile veri toplanmıştır. Anket formunda etik liderlik, iş yeri nezaketsizliği ve bilgi saklama davranışı ölçekleri bulunmaktadır. Bununla birlikte katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Elde edilen veri IBM SPSS, IBM SPSS Amos, Process Macro yazılımları ile analiz edilmiştir. Bu aşamada geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapıldıktan sonra hipotez testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre etik liderliğin iş yeri nezaketsizliğini açıklamada ters yönde katkı yaptığı ve iş yeri nezaketsizliğinin bilgi saklama davranışını açıklamada aynı yönde katkı yaptığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, etik liderliğin bilgi saklama davranışını açıklamasının istatistiksel olarak anlamsız olduğu görülmüştür. Son olarak, etik liderliğin bilgi saklama davranışı üzerindeki etkisinde iş yeri nezaketsizliğinin dolaylı etkisi olduğu bulgulanmıştır. Buna göre, etik liderlik iş yeri nezaketsizliği aracılığıyla bilgi saklama davranışının açıklanmasına ters yönde katkı yapmaktadır. Çalışma kapsamında iş yaşamındaki bireylere ve gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is understood that the issue of knowledge hiding behavior has an important place in business life. However, it is seen that this issue has not yet been examined, along with some other variables that it may be related to. The aim of this study is to investigate the direct and indirect relationships between ethical leadership, workplace incivility, and knowledge hiding behavior. In order to achieve this objective, 230 bank employees working in the private and public sectors in the Central Black Sea Region were reached. In October-November 2023, data were collected by using the quantitative research method and survey technique. The questionnaire includes ethical leadership, workplace incivility, and knowledge hiding behavior scales. In addition, there are questions to determine the demographic characteristics of the participants. The obtained data were analyzed with IBM SPSS, IBM SPSS Amos, Process Macro software. At this stage, validity and reliability analyses were conducted, and hypothesis tests were applied. According to the results, it was determined that ethical leadership contributed in a negative direction in explaining workplace incivility, and workplace incivility contributed in a positive direction in explaining knowledge hiding behavior. However, it was found that ethical leadership was statistically insignificant in explaining knowledge hiding behavior. Finally, it was found that workplace incivility has an indirect effect on ethical leadership's effect on knowledge hiding behavior. Accordingly, ethical leadership contributes in a negative direction to the explanation of knowledge hiding behavior through workplace incivility. Within the scope of the study, suggestions for individuals in business life and for future research are presented.