Azerbaycan'ın gelişiminde tarihi İpek Yolunun etkisi
Impact of the historical Silk Road on the development of Azerbaijan
  1. Tez No: 875804
  2. Yazar: TOGHRUL ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İpek Yolu, binlerce yıldır Doğu ve Batı arasında ticaret, kültürel alışveriş ve bilgi transferinin ana arterlerinden biri olmuştur. Bu antik ticaret yolu, Asya'dan Avrupa'ya uzanan geniş bir coğrafyada insanların, malların ve fikirlerin akışını sağlamıştır. Özellikle de Orta Asya ve Kafkasya gibi stratejik konuma sahip bölgeler üzerinden geçen İpek Yolu, tarih boyunca medeniyetlerin buluşma noktası olmuştur. Bu çalışma, Azerbaycan'ın gelişimine etki eden unsurlardan biri olan tarihi İpek Yolu'nun rolünü incelemektedir. Azerbaycan, İpek Yolu'nun önemli bir kavşağı olmuş ve bu ticaret yolunun etkisi altında kalmıştır. Bu çalışma, İpek Yolu'nun Azerbaycan'ın ekonomik, kültürel ve tarihi gelişimine olan katkılarını ve etkilerini anlamak için bir çaba olarak tasarlanmıştır. Birinci bölümde, İpek Yolu'nun tanımı, evrimi, rolü ve coğrafi yayılımı gibi temel kavramlar incelenecek, ardından ticaret ve kültürel etkileşimler üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde, Azerbaycan'ın coğrafi ve tarihsel konumu ele alınacak ve ülkenin tarih boyunca geçirdiği gelişim süreci analiz edilecektir. Üçüncü bölüm, İpek Yolu'nun Azerbaycan ekonomisine etkisini inceleyecek ve ticaretin yanı sıra işgücü ve istihdam üzerindeki etkilerini değerlendirecektir. Dördüncü bölümde, İpek Yolu'nun Azerbaycan'ın tarihi ve kültürel mirası üzerindeki etkileri incelenecek ve sanat, mimari, dil ve din gibi alanlardaki değişimler ele alınacaktır. Ayrıca son bölümde İpek Yolu'nun modern Azerbaycan ekonomisine ve kültürel kimliğine olan etkileri üzerinde durulacak ve gelecekteki rolü tartışılacaktır. Sonuçlar ve tartışma bölümü, çalışmanın bulgularını özetleyecek ve İpek Yolu'nun Azerbaycan'ın geçmişi, bugünü ve geleceği üzerindeki önemini vurgulayacaktır. Bu çalışmanın amacı, İpek Yolu'nun Azerbaycan üzerindeki etkilerini derinlemesine anlamak ve bu tarihi ticaret yolunun ülkenin gelişimindeki rolünü vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The Silk Road has been one of the main arteries of trade, cultural exchange, and knowledge transfer between the East and the West for thousands of years. This ancient trade route facilitated the flow of people, goods, and ideas across a vast geography from Asia to Europe. Particularly, the Silk Road, which passed through strategically located regions such as Central Asia and the Caucasus, has been a meeting point of civilizations throughout history. This study examines the role of the historic Silk Road, which is one of the factors influencing the development of Azerbaijan. Azerbaijan has been an important junction of the Silk Road and has been influenced by this trade route. This study is designed as an effort to understand the contributions and impacts of the Silk Road on Azerbaijan's economic, cultural, and historical development. In the first chapter, fundamental concepts such as the definition, evolution, role, and geographical spread of the Silk Road will be examined, followed by a focus on trade and cultural interactions. The second chapter will address the geographical and historical position of Azerbaijan and analyze the country's development process throughout history. The third chapter will examine the impact of the Silk Road on Azerbaijan's economy and evaluate its effects on trade, as well as labor and employment. In the fourth chapter, the effects of the Silk Road on Azerbaijan's historical and cultural heritage will be examined, and changes in areas such as art, architecture, language, and religion will be addressed. Additionally, the final chapter will focus on the effects of the Silk Road on the modern Azerbaijani economy and cultural identity and discuss its future role. The conclusions and discussion section will summarize the study's findings and emphasize the importance of the Silk Road on Azerbaijan's past, present, and future. The aim of this study is to deeply understand the impacts of the Silk Road on Azerbaijan and to highlight the role of this historic trade route in the country's development.